12.09.2022 відбулася публічна лекція «НОВИЙ РІК РОШ-га-ШАНА у “МЕРТВОМУ МІСТІ”

У Центрі «УСЕСВІТ ГРОМАД», який діє у Крихівцях, 12 вересня 2022 р. відбулася публічна лекція «НОВИЙ РІК РОШ-га-ШАНА у “МЕРТВОМУ МІСТІ” (до 80-х роковин розстрілу євреїв у Станіславі (нині – Івано-Франківську) 12.09.1942)». Лектор: Любов Соловка, історик-джерелознавець, керівник Народного університету громад (при Народному домі с. Крихівці Центру культури і мистецтв Івано-Франківської МТГ) та Центру «УСЕСВІТ ГРОМАД». Вдячні слухачі: група Л-32 (11-й клас) Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату Івано-Франківської обласної ради (наставник та учитель історії – Андрій). На лекцію обдаровані учні ліцею з’їхалися з усієї області, незважаючи на онлайн-режим навчання та негоду.

Лектор торкнулася теми геноцидів в історії та почерку справжніх нацистів. Для зацікавлених пропонуємо основні тези лекції.

ГЕНОЦИДИ. На жаль, ця тема для України з 24.02.2022 гостро постала знову, як вже не раз в її історії. І СВІТ, накінець, має до кінця збагнути, що в Україні НЕ ВІЙНА, а ГЕНОЦИД! «Чи, у совісті, СВІТЕ, Ти все зробив, щоб не дати неонацистам-рашистам знищити Україну? Нині Ти не запобігаєш Третій світовій війні, Ти, СВІТЕ, здаєш екзамен перед Богом на ЛЮДЯНІСТЬ. І це вже третя спроба. Перші дві Ти, СВІТЕ, провалив: коли мовчав, як у житниці Європи від трьох ГОЛОДОМОРІВ померло біля 10 мільйонів українців; коли спав, як розстрілювали і спалювали 6 мільйонів євреїв під час ГОЛОКОСТУ. І боятися нині, СВІТЕ, Ти маєш не диявола в особі Путіна з ядерною кнопкою, а гніву Божого!!!DEAR WORLD, it’s not the war in Ukraine, but GENOCIDE! Have you already done everything to prevent the racist neo-Nazis from destroying Ukraine? Dear world, right now you are doing nothing to prevent the World War 3, you take the test before God for humanity.This is the third attempt. The first two were failed. Dear world, you were silent for the first time, when in the granary of Europe about 10 million Ukrainians died because of three Holodomors. The world slept when 6 million Jews were shot and burned during the Holocaust. And dear world you should be afraid of not the devil with a nuclear button impersonated by Putin, but the wrath of God!» (із посту Л. Соловки у мережі «Фейсбук» 03.03.2022).

ГЕНОЦИДИ в історії, це не «змагання жертв», а вслід за М. Гефтером, кожен із такого роду злочинів проти людства – це злодіяння проти всіх.

НАЙЖОРСТОКІШІ ГЕНОЦИДИ В ІСТОРІЇ здійснювалися саме державами, в руках яких апарат-маховик людиноненависницької машини знищення. У своїй суті Катастрофа/Голокост визначався за Хільбергом саме діяльністю державного-адміністративного апарату Третього райху. Промовисто: у кінці війни, під час поразок, нацистам не вистачало вагонів для відправки поповнення та зброї на фронт, але вагони для відправки євреїв до таборів смерті знаходили, і вони йшли потоком геноциду до останнього дня… Нацизм за Люсі Давидович демонстрував «Каїна в колективному втіленні». «Ніколи раніше принципи й методи раціональної організації не використовувалися в інтересах ірраціонального, демонічного. Ніколи раніше масове вбивство не було таким урегульованим та унормованим», – писала Люсі Давидович про Голокост. Але ці слова в повній мірі ілюструють і нинішню війну й геноцид українців, розгорнутий проти них імперським сусідом – РФ.

ІДЕОЛОГІЧНИМ СУПРОВОДОМ Голокосту була – ЦИНІЧНА Й НАГЛА БРЕХНЯ. Свою «демографічну політику» зі знищення окремого народу – єврейського – нацисти оголосили, не більше й не менше, як частиною проекту «модернізації» світу. Ступінь брехні Вам нічого не нагадує? Націонал-соціалізм надав «раціональним проектувальникам» практично необмежені можливості для «утилізації». «Коли після закінчення антиєврейських масових акцій на єврейському цвинтарі Станіслава знову були викопані свіжі ями, люди були збентежені, містом поповзли чутки й здогади, що ями призначені для жебраків, старців і немічних. “Хто наступний?…”», – писав В. Яшан. «Проектувальники» на службі диявола, викреслюючи з карти історії народи, держави, групи, до числа своїх жертв можуть зарахувати будь-кого, тому геноцид належить до найжорстокіших злочинів проти людства, пресікати які необхідно ще в зародку та виривати з коренем.

Дистрикт Галичина зі своїм особливим статусом як території Третього райху, належав до східних територій, інкорпорованих до райху. За задумом нацистів, вони мали бути, в першу чергу, очищені від євреїв. Очистили: із близько 150 тисяч євреїв Прикарпаття (станом на 22.06.1941) після звільнення краю від нацистів восени 1944 р. зі схованок вийшло біля 150 осіб… 150 із 150 тисяч… Але пам’ятаймо: «ЗАГИБЕЛЬ І ОДНІЄЇ ЛЮДИНИ – ЦЕ ЗАГИБЕЛЬ ЦІЛОГО СВІТУ!».

За нашими підрахунками, через Станіслав пройшло біля 60 тисяч євреїв. Серед загиблих: біля 30 тисяч – члени єврейської громади міста, більше 20 тисяч – євреї Станіславського округу, біля 3,5 тисяч – біженці (з Угорщини, Німеччини, Австрії, Чехословаччини та ін.). За масштабами жертв Станіславу належить місце у сумному ряду всесвітньо відомих місць скорботи, але Катастрофа євреїв Станіславщини все ще й досі залишається невідомою широкій громадськості сторінкою історії. 12–12,5 тисяч євреїв були вивезені у «табори смерті»: Белжець (10 тис.), Майданек (1,5–2 тис.), Янівський табір у Львові (500 осіб). Основна частина – біля 48 тисяч – загинули в Станіславі та його околицях.

«МЕТРВЕ МІСТО». МІСЦЯ МАСОВИХ РОЗСТРІЛІВ та ПОХОВАНЬЄВРЕЇВ.

КІНОТЕАТР „КОСМОС” (150–200 осіб). Тут на території старого єврейського цвинтаря загинули перші жертви Голокосту. Цей злочин скоїла в кінці липня на початку серпня 1941 р. зондеркоманда, яка проходила через Станіслав і організувала на євреїв облаву, в результаті якої 150–200 осіб були розстріляні.

ДВІР В’ЯЗНИЦІ (біля 3 000 розстріляно, поховані в лісі за с. Павлівка). Перший удар із плану тотального “очищення від євреїв” Станіславщини, під назвою “blauer Montag” (нім. – синій понеділок), випав на долю інтелігенції. Це був свого роду “почерк” злочинців-фашистів – починати масові акції знищення євреїв саме з інтелігенції. Загалом за 6 днів – із 3 по 8 серпня 1941 р. – німці розстріляли 2 865 осіб(142 лікаря, 68 інженерів, 425 вчителів, 9 художників, 7 письменників, 135 юристів, 180 представників єврейської громади й рабинів, 27 артистів і музикантів, 28 ветлікарів, 76 фармацевтів, 1750 службовців). Розстріляних у приміщенні гестапо, на подвір’ї в’язниці,померлих та ледве живих вивозили в ліс за селом Павлівка.

ЛІС БІЛЯ С. ПАВЛІВКА (біля 5 тисяч поховано). Місце поховання представників єврейської інтелігенції міста – жертв акції „синій понеділок” 03–08.08.1941, розстріляних у дворі гестапо. З вересня 1941 до лютого 1942 р.тут розстрілювали представників інтелігенції міста – євреїв, українців, поляків (більше двох тисяч осіб). Пам’ятний знак загиблим євреям встановлений на кошти громадянина Уругвая А. Ляндмана.

«ТАБІР СМЕРТІ» – ЄВРЕЙСЬКИЙ ЦВИНТАР (більше 40 тисяч). Після знищення в серпня 1941 р. інтелігенції міста, німці приступили до підготовки масового знищення євреїв Станіслава й області. Для цієї мети на єврейському цвинтарі був споруджений так званий “табір смерті”: його обнесли колючим дротом, на синагозі та по кутах цвинтаря встановили кулемети. Основним методом знищення людей був розстріл, багато померло від задухи, оскільки їх кидали в загальні ями до трупів. Дітей переважно закопували живими. І ще один вражаючий факт: з 25.01–25.03.1944 р. на цвинтарі, щоб знищити сліди злочинів, а основне – у пошуках золота, трупи розстріляних і замучених викопували з ям, спалювали в спеціально привезених для цієї мети печах, попіл просіювали, а кістки перемелювали…

Відомий німецький дослідник Голокосту в Галичині Т. Зандкюлер робить гучний висновок про те, що «СТАРТОВИЙ ПОСТРІЛ» ДО«ОСТАТОЧНОГО ВИРІШЕННЯ» БУВ ЗРОБЛЕНИЙ У СТАНІСЛАВІ. До цього висновку його привела масштабність жертв на території Станіславського округу, коли у результаті осінніх акцій 1941-го загинуло біля 20 тисяч євреїв. Один із найбільш масових у Європі загалом за період Другої світової війни розстріл відбувся у Станіславі 12.10.1941, коли на єврейське свято Хоша’на Рабба (букв. «Врятуй нас!», «Велика Осанна») на цвинтарі було розстріляно 7-12 тисяч євреїв. На території цвинтаря встановлено п’ять пам’ятників. Один із них у радянський час без зазначення національності жертв. У 2001–2003 рр. єврейською громадою було встановлено ще два пам’ятних знака із надписами на 4-х мовах.

«МЛИН СМЕРТІ» (біля тисячі осіб). До 1939 р. млин Рудольфа був одним із найбільш потужних у краї. З початку окупації міста тут розмістили близько тисячі євреїв, депортованих із Угорщини, частина з них померла взимку 1941–1942 рр. від голоду й холоду. Згодом нацисти сконцентрували у млині євреїв міста й округу, які не працювали, та з квітня до жовтня 1942 р. перетворили його на «млин смерті». В’язні помирали від хвороб, голоду, виснаження й тортур. Лише з 12 до 19 квітня 1942 р. було замордовано більше 3-х тисяч євреїв, ще 600 – упродовж того ж року. Їх поховано на єврейському цвинтарі. На території цього млина під час акцій 1942-го було розстріляно й поховано близько тисячі євреїв. На цьому місці планується встановлення меморіальної дошки Пам’яті.

ПЛОЩА ВАНДЛЕРА в центрі гетто (в районі вулиці Бельведерської, біля 4 тисяч).24 серпня 1942 р. на цій площі відбулась подія, за якою В. Полєк назвав Станіслав «мертве місто». Тут була проведена “театральна” акція помсти за акт спротиву, що мав місце 24.07.1942, коли єврей побив поліцая-українця й облив його лице мідним купоросом. 1 200 осіб було розстріляно, спалено та живими кинуто в ями. Спочатку оголосили, що юденрат у повному складі повинен бути присутній на страті сім’ї людини, яка вчинила цей акт. Але першою жертвою став голова юденрату Гольдштейн: спочатку його повісили перед приміщенням служби порядку на вул. Бельведерській, 54, а коли мотузка обірвалася – розстріляли. Двадцять службовців єврейської служби порядку повісили на ліхтарях уздовж вулиці Бельведерської по двоє на кожному. Їхні трупи, які не дозволяли знімати три дні, за задумом “режисерів” повинні були бути своєрідним попередженням жителям “мертвого міста”. Після цього на площі Вандлера почався масовий розстріл євреїв. Усіх членів юденрату та їх сім’ї розстріляли разом з іншою тисячею невинних жертв. Загальна кількість єврейських жертв у результаті „акції помсти” складає 1020–1200 осіб.

НОВИЙ РІК У МЕРТВОМУ МІСТІ. Остання масова акція в Станіславі відбулася на площі Вандлера. «Приурочена» вона була нацистами до одного з найважливіших для євреїв дня в році – Рош-га-Шана (букв. «глава року»).Свято Рош-га-Шана – це єврейський новий рік, Єврейський рік розпочинається з «10 днів покаяння», оскільки згідно з юдаїзмом новий рік – це і день початку Божого суду над кожною людиною зокрема. У 1942-му він припав на суботу 12 вересня. Акція була спрямована, в основному, проти жінок-єврейок. Під час неї було замучено біля 2 тисяч осіб і вивезено біля 5 тисяч в Белжець.

Якщо у перших акціях постраждали інтелігенція, непрацюючі, літні люди, жінки й діти, то всі наступні акції свідчили, що геноцид євреїв Станіслава та округу вже прийняв тотальний характер.

Вічна пам’ять невинно убієнним!