«Голод в ХХ і ХХІ століттях» – захід Крихівецького ліцею у музеї

«Голод в ХХ і ХХІ століттях» – виховний захід Крихівецького ліцею 26.11.2022, який відбувся у цікавій співпраці з Івано-Франківським обласним музеєм визвольної боротьби ім. С.Бандери. Участь у ньому взяли учні Крихівецького ліцею, вихованці гуртка «Історичне краєзнавство» (керівник – Ольга Михайлівна Генза-Коретчук) Івано-Франківського центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Метою заходу було вшанування жертв штучних голодів та голодоморів 1921–1923 рр., 1932–1933 рр., 1946–1947 рр. та сучасного голоду 2022 р. «Але український народ незламний у своїй боротьбі за волю й незалежність, що 100 років тому, що сьогодні! Голод як політика упокорення українців переріс у геноцид, що визнано світовою спільнотою. І сучасна «імперія зла» намагається змусити нас прийняти свій ультиматум, але ми незламні – саме ці твердження намагались продемонструвати учасники», – розповідає  організаторка О. М. Генза-Коретчук  (Дет. див.: https://www.facebook.com/profile.php?id=100037012920600) . Захід розпочався поминальною панахидою за всіма жертвами голодоморів, яку відслужив сотрудник  Храму Успіння Пресвятої Богородиці, с. Крихівці о. Микола Мазурик. Глядачі мали змогу переглянути драматичні постановки у виконанні учнів 3-го класу (класний керівник Шилкіна З.В.) про сучасних діток та ангелят, що загинули внаслідок голоду, про співпрацю церкви та українських повстанців. Також, на заході лунала патріотична поезія та свідчення очевидців голодів. Факти штучності голоду 1922 р. озвучила провідний науковий працівник музею Анна Чорній, а заступник директора Оксана Романів познайомила всіх із глибиною повстанської поезії «Голод» Олександра Олеся. Захід продемонстрував не тільки трагедію, але й  боротьбу українців протягом століть із одвічним катом українського народу!  Сюжет про захід, під назвою  «Вбиті голодом», вийшов на ТРК 3-Студія https://www.facebook.com/watch/?v=1136373930353880&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing

Виставка-пам’ять «Чорна тінь Голодомору» в бібліотеці-філії № 9 с. Крихівці

У бібліотеці-філії № 9 с. Крихівці Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради             26 листопада 2022 року організована виставка-пам’ять «Чорна пам’ять Голодомору» до Дня пам’яті жертв Голодоморів та політичних репресій в Україні, який щорічно відзначають в четверту суботу листопада. Голодомор – штучно організований масовий голод, влаштований радянською владою шляхом вилучення всіх продовольчих запасів в українців, яке відбулося разом із репресіями проти нашого народу. Україна, внаслідок геноциду, втратила мільйони людських життів. І сьогодні, через дев’ять десятиліть, Росія знову застосовує методи геноциду, намагаючись із всіх сил знищити українську націю як таку. Знищити українську ідентичність, культуру, мову. І тоді, і сьогодні Росія намагається зламати волю українців до спротиву та боротьби, використовуючи весь свій терористичний арсенал.  Але, як і тоді, так і тепер, ми вистоїмо та переможемо!

На благодійному ярмарку в дитячому садку «Котигорошко» на ЗСУ зібрали більше 10 тисяч!!!

Нещодавно благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ відбувся у старших групах дитячого садочка «Котигорошко», що в Крихівцях. Спільними зусиллями діток, їх батьків та педагогічного колективу садка, на чолі із завідуючою Оксаною Павлівною Доцяк, зібрали 10831 грн. Кошти передані на потреби військової частини, в  якій служить батько одного з вихованців закладу. Україна переможе, адже на волонтерському фронті всі: від малого – до великого!!!

Відеозвіт із ярмарку в садку див.: https://www.facebook.com/kotyhoroshko.kr/

ВІЧЕ З НАГОДИ ДНЯ НАРОДЖЕННЯ В’ЯЧЕСЛАВА ЧОРНОВОЛА

23.12.2022  о 12.00 год. відбулось урочисте віче з нагоди відзначення 85-ї річниці від дня народження Героя України, голови Народного Руху України В’ячеслава Чорновола. Світлій пам’яті В’ячеслава Чорновола всечесні отці відслужили поминальну панахиду. Представники влади та громадськість міста поклали квіти до підніжжя пам’ятника. В урочистому віче прозвучала улюблена пісня В’ячеслава Максимовича «Ой, у лузі червона калина» у виконанні чоловічого вокального дуету Народного дому с. Крихівці та прозвучали інші вокальні патріотичні твори.

Див.: https://www.facebook.com/groups/343873475968193/

КРИХІВЕЦЬКІ «КОЛЬОРОВІ ФАРБИ» ТА ГОДІВНИЧКИ ДЛЯ ПТАХІВ

Творчі працівники Народного дому с. Крихівці не гайнували часу й спільно з учасниками гуртка виготовили з пластикових пляшок колоритні годівниці для птахів. Завдяки нашим юним вмільцям - для птахів зима не буде голодною, а щоби розфарбувати похмурі осінні дні яскравими барвами - діти виготовили букети із осіннього листя. Майстер-клас провела викладачка клубу образотворчого мистецтва «Кольорові фарби» Христя Кравчук.

Див.: https://www.facebook.com/groups/343873475968193/

 

КРИХІВЧАНКИ – СЛАВЕТНІ ГАЛИЧАНКИ

Дякуємо народній депутатці України – п. Оксані Савчук за вручення нагороди «СЛАВЕТНІ ГАЛИЧАНИ» нашим крихівчанкам. НАШІ КРИХІВЧАНКИ – СЛАВЕТНІ ГАЛИЧАНКИ!!!

 

ВАЦЕБА (з дому СЕЛЕПІЙ) Марія Іванівна, 10.06.1950 р. н., уродж. с. Радча, у Крихівцях проживає з 1964-го(!), після повернення з родиною зі спецпоселення. А вивозили її 4-місячною, в листопаді 1950-го, разом із бабою й мамою та дідом Григорієм ПАВЛЮКОМ (оголошеним ворогом радянської влади за те, що допомагав ОУН та УПА). 10 років вони відбули в Іркутській області. Марія Іванівна Вацеба – активний громадський діяч, автор-упорядник книги спогадів репресованих «Словом правди свідчу» (Івано-Франківськ, 2015). У 2013–2015 рр. очолювала Івано-Франківське міське товариство політв’язнів і репресованих, а з 2016 р. – голова Івано-Франківського обласного товариства політв’язнів і репресованих. На загальнодержавному рівні відстоює права дітей репресованих, є одним із ініціаторів подання до розгляду в Верховній Раді відповідних законопроектів. Вважає політв’язнів, репресованих та дітей репресованих, у т. ч. не тільки виселених, а народжених у засланні, тим генофондом нації, який нинішня незалежна Українська держава повинна плекати, охороняти й підтримувати.

Анна ГРЕЩИНИН (з д. Деренько), 1946 р. н., мешканка Івано-Франківська. А народилася п. Анна і проживала в ранньому дитинстві в Крихівцях, походила з відомої у краї родини ЗАГАЙКЕВИЧІВ та є онукою громадсько-політичного діяча – Дмитра Загайкевича. Пані Анна шляхетна не лише за походженням, а й за життєвою громадянською позицією, адже з середини 1980-х вона – активна учасниця процесів відновлення незалежності України та її становлення як держави у ХХ ст. Працювала інженером-конструктором, керівником групи конструкторів арматурного заводу м. Івано-Франківська, є кращим раціоналізатором, має авторські свідоцтва. Була першою головою профкому арматурного заводу за роки незалежності (1989–1994). У 1990-му обрана депутатом міської ради першого демократичного скликання (в/о №114). Не раз подавала цікаві пропозиції щодо демократизації життя в області. Була членом облпрофради, Конгресу Федерації профспілок України західного регіону, секретарем міської виборчої комісії на виборах голови міста та депутатів міської ради 1994 р., секретарем окружної виборчої комісії (округ № 84) на виборах Президента України у 1999 р.

Громадськість краю завдячує п. Анні відкриттям призабутого, на жаль, навіть у Крихівцях, ім’я Дмитра Загайкевича – працівника апарату Української Національної Ради ЗУНР, старшини УГА, відомого громадського діяча Галичини. Анна Олексіївна не чекала, поки вийде літопис Крихівців, буде оформлено експозицію у Історико-етнографічному музеї громади Крихівців, щоб напасти на авторів з критикою, чому немає інформації про її діда, а прийшла в колишню сільраду, подарувала копії родинних документів, залишила для авторів свої контакти, проявивши свою інтелігентну галицьку вроджену діловитість, наполегливість, вимогливість, інтелектуальний рівень та ґречність, за ми їй щиро вдячні!!!

Батьки п. Анни – Софія-Іванна, з д. Загайкевич, та її ч

оловік Деренько Олексій – до кінця життя зберегли вірність УГКЦ. Часто в них удома відбувались підпільні богослужіння. Службу Божу відправляв о. Йосиф Гірняк (із 1964 р. титулярний єпископ-помічник Львівської архієпархії підпільної УГКЦ). Для церков О. Деренько виготовив багато культових речей: Престіл та комод для Плащаниці до Катедрального Собору в Івано-Франківську та ін.

Пані Анна пригадує, як у радянські часи пережили руйнування сімейної оселі в Крихівцях, голодомор, як чудом врятувалися від вивезення в Сибір, і як вони з мамою приходили на колишній Станиславівський некрополь, де були поховані прабабуся – графиня Феліція-Владіслава-Магдалена (1845–1892), з дому Цопот (Zopoth), прапрадіди Густав Цопот та Амелія (з д.Гаґерната). А одного дня з невимовною тугою, плачем, який розривав серце, але мовчки, змушені були пережити плюндрування могил предків. У спадкоємців радянського терору – рашистів – почерк той самий. Вони знову принесли на нашу землю плюндрування могил, репресії, депортації, війну і смерть. Їхня ціль – зруйнувати відроджену з попелу й страждань Україну, до розбудови якої доклалися й Марія ВАЦЕБА й АННА ГРЕЩИШИН. Але цього їм ніколи не досягти, бо в обороні України не тільки воїни, але навіть діти та літні, але мужні СЛАВЕТНІ ГАЛИЧАНКИ

Джерело: https://www.facebook.com/groups/155287023096358/

 

Крихівецький ліцей зайняв ІІІ місце на І Регіональному конкурсі відеосюжетів «Tell about Ukraine»

Вітаємо учениць Крихівецького ліцею Стріпачук Софію і Голіней Юлію, а також вчителя та керівника проєкту Тетяну Володимирівну Глушко із зайнятим ІІІ місцем на І Регіональному конкурсі відеосюжетів «Tell about Ukraine». Нагородження відбулося в Архикатедральному Соборі Воскресіння Христового в Івано-Франківську. Конкурс проводився з метою популяризації звичаїв та культури українського народу. Крихівчани ліцеїсти і тут на висоті. Так тримати!

Народний університет громад пропонує

Народний університет громад імені Петра Ісаїва пропонує серію матеріалів, які можуть стати у пригоді всім, хто веде свою боротьбу на фланзі культурно-інформаційного фронту, і не тільки команді, яка нещодавно розпочала роботу над проєктом «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБ’ЄДНАНА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА:  ВІХИ ТИСЯЧОЛІТЬ ТА СУЗІР’Я ІМЕН». Звітуємо, що в рамках проєкту проведено вже два семінара: 03.11.2022, за участю всіх старост 18-ти сіл та під головуванням міського голови Руслана Марцінківа, якому ми завдячуємо, що в такий складний воєнний час проєкт не був відкладений під сукно, а розпочався; 10.11.2022 відбувся семінар вже за участю як старост, так і команд від кожного населеного пункту. Розпочатий проєкт  – це не тільки праця над ювілейний виданням до 5-ї річниці ОТГ в 2024-му, у своїй суті він – ІНТЕГРАЦІЙНИЙ. Саме спільна робота в рамках проекту старост, культосвітньої та громадських еліт населених пунктів (вчителів історії, директорів Народних домів, завідувачів бібліотек, представників ЗМІ, колективів культури та громадських об’єднань, музеїв, місцевих джерелознавців, краєзнавців, народознавців, громадських діячів) сприятиме процесу соціальної інтеграції, обміну досвідом, взаємодопомозі, взаємозбагаченню, заради збереження традицій минулого та поступу новоствореної  у 2019-му Івано-Франківської  територіальної громади на фундаменті історичних традицій тисячоліть. І тоді ніякому ворогові  не вдасться вибити цей фундамент, з-під наших ніг.

Публікація «Учасницька модель проєктів “РЯТУВАЛЬНОЇ ІСТОРІЇ” у науковому краєзнавстві та історичній регіоналістиці: тези науковців і практичний досвід» (лектор Народного університету громад  ім.П.Ісаїва – Олег Жерноклеєв, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника).

Учасницька модель проєктів «РЯТУВАЛЬНОЇ ІСТОРІЇ» у науковому краєзнавстві та історичній регіоналістиці: тези науковців і практичний досвід

 

Онлайн-презентація «Методика усноісторичного дослідження» (к. і. н. Оксана Дрогобицька, доцентка кафедри етнології і археології ПНУ, членкиня Народного університу громад ім. П. Ісаїва)

Онлайн-презентація «Методика усноісторичного дослідження»

«Уникаймо мовних “бур’янів”» – лекція-практикум  (лектор – філолог, викладач-методист Івано-Франківського фахового коледжу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника – Ярослава Іванівна Івасів).

Онлайн-презентація з досвіду краєзнавчої роботи: проект «Крихівці/Крехівці: коріння, що воскрешає, оживляє творить» https://www.youtube.com/watch?v=eemnGxkauKw

Онлайн-презентація з досвіду розбудови громадського простору  в одній із громад Івано-Франківської ОТГ: громадський простір Крихівців https://drive.google.com/file/d/1JoWl_N62b8Pjl4YXE5eS4BaWXoK_6eQP/view?ts=6125e7a1

Інтерактивний громадський науковий та культурний центр  «УСЕСВІТ ГРОМАД»

https://krykhivtsi.if.ua/usesvit-hromad.

Онлайнлекція-тренінг «Комунікативні технології в умовах формування деліберативного/дорадчого суспільства» (член Народного унверситету громад – к. і. н. Віра Іванівна Кудлач – доцент кафедри суспільних наук  Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу)

https://www.youtube.com/watch?v=nDr1Z8xshKw

Вітання працівників культури від старости громади
ВІТАЄМО ПРАЦІВНИКІВ КУЛЬТУРИ!
Цей день об’єднує всіх, хто не уявляє свого життя без музики, живопису, театру, танцю, хто день у день веде величезну просвітницьку роботу. Люди цієї професії особливі, бо талант дається не кожному. Щоб успішно працювати у сфері культури, потрібно щодня виявляти ініціативу і творчість, завойовувати серця людей. Ми формуємо унікальний культурний простір, який об’єднує людей. А головне – робимо все для того, аби культура розвивалася, була живою та сучасною.
Дякуємо за вашу працю! Саме ви вмієте повести за собою і дорослого, і дитину у світ прекрасного та відіграєте головну роль у збереженні духовної спадщини.
Міцного вам здоров’я, сил та енергії для нових творчих звершень, хай над вами завжди буде мирне небо і сяє зірка людської вдячності!
Щирі вітання талановитим, неперевершеним, працелюбним, творчим та невтомним колективам Народного дому та їхнім керівникам Івану Малику, Лілія Громоляк, Валентині Яковишиній, Любові Соловці.
Вітання з нагородами міського голови директору Народного дому Івану Малику та історику-джерелознавцю, члену Національної спілки краєзнавців України Любові Соловці” . Такими щирими словами привітала всіх у Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва староста Надія Фотуйма.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100023882808912
У Крихівцях відбувся організований «Карітасом» щорічний благодійний ярмарок «Майбутнє доброї справи – в ТВОЇХ руках»

7 листопада 2022 р. на подвір’ї храму Успіння Пресвятої Богородиці у Крихівцях відбувся щорічний благодійний ярмарок «Майбутнє доброї справи – в ТВОЇХ руках». Придбавши вироби ручної роботи, можна було не тільки зробити собі й близьким приємний подарунок, але й долучитися до благородної справи підтримки людей із обмеженими можливостями, які виготовили ці вироби у у професійних майстернях «Карітасу». Тому набувачі Центру, батьки і соціальні викладачі щиро вдячні місцевій громаді за зроблені пожертви. Статтю про акцію розмітило видання «ГОЛОС-ІНФО» із посиланням на «Карітас». Детальніше про ще одну добру справу «Карітасу», крихівчан та парафіян Храму Успіння Пресвятої Богородиці також можна дізнатися на фейсбук-сторінці «Карітас Івано-Франківськ».

https://www.golosinfo.com.ua/kryhivczyah-vidbuvsya-shhorichnyj-blagodijnyj-yarmarok-majbutnye-dobroyi-spravy-v-tvoyih-rukah/?fbclid=IwAR13riGWg7M6HeVze2cHKcfIsRAjjM439ABmnisWnI4cuz1R6zw7cogXuS8

https://www.facebook.com/caritas.ivanofrankivsk/