Амбулаторія

МЕДПУНКТ – ФАП – АЗПСМ

с. КРИХІВЦІ

Адреса: с. Крихівці, вул. 22 Січня, 218А

E-mail: kryhyvci@gmail.com.

Контактний телефон: (099) 320 6093

Завідувачка: Оксана Іванівна Скульська

Графік роботи: Понеділок – п’ятниця – 08.00-18.00

Субота – 08.00-14:00

Із встановленням радянської влади в селі Крихівці з’явився окремий медпункт, але в документах 1950-х років, зокрема, у рішенні Лисецького райвиконкому «Про роботу Крихівецької сільради депутатів трудящих» від 17.05.1950, ідеться й про його стан: «Приміщення сільради, клубу, медпункту занедбані і грязні, вивісок немає». Голові сільради було оголошено сувору догану.

Від середини 1950-х у Крихівцях діяв уже фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП). У 1955–1980-х роках , тобто впродовж близько 30 років, на посаді завідувача ФАПу працювала ВЕЛЄВА (СВОРАК) Домнікія/Євдокія Іванівна.

Як свідчать документи, при розгляді питання про роботу медичного закладу на сесії депутатів у 1966 р., зокрема, зазначалось, що Велєва Д. І. –добрий і чуйний лікар, користується авторитетом у населення.

У своєму виступі заступник головного лікаря районної лікарні відмітив, що медпункт у Крихівцях є медичним пунктом передового досвіду.

1983–1986 рр. – завідувач фельдшерсько-акушерського пункту ВАЦЕБА Марія Іванівна.

1987–1989 рр. – ГУМЕНЮК Федір Васильович.

1990–1994 рр. – КРІЦАК Наталія Ярославівна.

Звичайно ж, із зростанням кількості населення Крихівців ситуація в 1980-х роках, коли медпункт і далі розташовувався в маленькому пристосованому приміщенні й не було належних умов організації праці, аж ніяк не задовольняла крихівчан. Матеріально-технічна база медпункту села значно відставала. Весь амбулаторний прийом, маніпуляції, профілактичні щеплення, прийом населення та дітей проводились в одній кімнаті.

Згідно з рішенням міськвиконкому від 19.01.2001 на основі постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 № 989 «Про комплексні заходи щодо впровадження сімейної медицини в систему охорони здоров’я», розпорядження обласної державної адміністрації про регіональну програму «Сімейна медицина», наказу головного лікаря міської поліклініки «Про подальшу реорганізацію первинної медико-санітарної допомоги на засадах практики сімейної медицини», у 2002 р. було створено відділення загальної практики сімейної медицини (далі – відділення ЗПСМ) у складі міської поліклініки № 1, а в селі Крихівці на місці продовжував діяти ФАП. Фактично реорганізація медичного закладу в Крихівцях із фельдшерсько-акушерського пункту спочатку у відділення ЗПСМ, а згодом –в амбулаторію загальної практики сімейної медицини (далі –АЗПСМ) тривала впродовж 2001–2014 рр.

Крихівецьке відділення ЗПСМ, як і ФАП, відзначалися добросовісною роботою, багаторічна завідувачка у 1994–2009 рр. – ЛУЧКІВ Валентина Іванівна. Патронажна медсестра – Леник Галина Олексіївна, молодша медсестра – Власова Марія Михайлівна. Станом на 2007 р. вони обслуговували п’ять тисяч осіб, у т. ч. 879 дітей, із них 61 – віком до року.

Медичними працівниками ФАПу та відділення здійснювалося надання допомоги при гострих хронічних захворюваннях; надання профілактичної допомоги; приділялась особлива увага диспансерним хворим, які перебували під постійним наглядом лікаря і вузьких спеціалістів; організовувався міський виїзний флюорограф (зроблено 839 флюорографій); один раз на тиждень проводився прийом акушера-гінеколога; організовано двічі на рік диспансерний огляд дітей у школі вузькими спеціалістами та контроль за дітьми до 7-річного віку у ФАПі; особлива увага приділялась ліквідаторам ЧАЕС; організовано подвірні обходи дільничним терапевтом та медсестрою з питань виявлення захворювань; особлива увага приділялась фтізіопульмонологічній групі та інфекційним хворим; проводились щеплення.

У 2008–2009 році здійснено реконструкцію приміщення ФАПу. Значну допомогу в проведенні реконструкції також надали мешканці села Л. С. Малофій, Л. Р. Влашин, А. Ю. Яковів.

У грудні 2010 р. на 3-й сесії депутатів Крихівецької сільської ради шостого демократичного скликання було прийняте рішення «Про передачу штатів ФАПу Крихівецької сільської ради 1-й міській поліклініці» та передачу їй в оренду приміщення.

Відділення загальної практики сімейної медицини у Крихівцях сформоване на базі колишнього ФАПу в березні 2011 року (наказ головного лікаря міської поліклініки № 1 від 14.01.2011 № 16а «Про переведення відділення загальної практики сімейної медицини в приміщення ФАПу с. Крихівці»).

У 2010–2011 роках завдяки організаційним зусиллям виконкому сільради (голова – В. М. Влашин) відремонтовано та введено в експлуатацію приміщення за адресою вул. 22 січня, 218а («червона школа»), де й було відкрито відділення ЗПСМ. У березні 2011 року працівники відділення перейшли в реконструйоване приміщення, в якому були створені просторі й світлі кабінети медичного закладу й відмінні умови для праці медиків та пацієнтів.

Приміщення має дев’ять кабінетів, у яких розміщено: УЗД, кардіограф, палату для денного стаціонару, маніпуляційну, лабораторію, три сімейні кабінети, дитячий кабінет та кабінет для лікарів.

У 2012 році у відділенні ЗПСМ та ФАПі обслуговувались 4 654 дорослих, 775 дітей та 152 підлітки.

Із 2014 року, згідно з наказом головного лікаря міської поліклініки № 1 від 24.03.2014 «Про перепрофілювання ФАПів у с. Крихівці та с. Хриплин в амбулаторії загальної практики сімейної медицини», у Крихівцях почала діяти Амбулаторія загальної практики сімейної медицини (АЗПСМ).

У 2016 році до штату закладу входили: завідувач амбулаторією, старша медична сестра, 4 сімейних лікарі, 4 сімейних медсестри, акушерка та молодший медичний персонал.

У 2016 році Амбулаторія загальної практики сімейної медицини с. Крихівці здобула, а в 2017–2018 рр. підтвердила статус «ЧИСТА ЛІКАРНЯ БЕЗПЕЧНА ДЛЯ ПАЦІЄНТА». Цей статус надається Асоціацією «Служба організації інфекційного контролю» та Асоціацією медичних сестер України. Після дворазової перевірки закладу, річного пробного надання сертифікату Крихівецька АЗПСМ отримала цей статус вже остаточно. Варто відзначити, що Крихівецька амбулаторія була свого часу третім закладом подібного типу в Україні, який отримав таку відзнаку і підтримує до сьогодні належний високий рівень інфекційного контролю.

Крім забезпечення підтримки санепідемрежиму згідно з протоколом, важливою для медпрацівників є праця з пацієнтами. До послуг жителів села, які отримують медичну допомогу в амбулаторії, кабінети лікарів та кімната здорової дитини, сучасний маніпуляційний кабінет із достатньо укомплектованим асортиментом ліків для надання невідкладної медичної допомоги. При амбулаторії організований також денний стаціонар на два ліжка.

Щосереди жителі с. Крихівці мають можливість скористатися послугами виїзної лабораторії міської поліклініки № 1, провести дослідження рівня глюкози в крові та загального аналізу крові, в тому числі, в домашніх умовах. Кожної останньої п’ятниці місяця в амбулаторії працює лікар акушер-гінеколог.

Обладнання амбулаторії дозволяє пройти такі обстеження: ЕКГ-діагностику, лабораторне дослідження; є оглядовий кабінет для жінок. При амбулаторії навіть діє кабінет УЗД. Це виняток для таких закладів, як амбулаторії загалом, вони не мають вкрай важливих для первинного діагностування апаратів. Апарат УЗД Крихівецька АЗПСМ отримала в 2012 р., завдяки сприянню Любомира Степановича Малофія.

У 2019 р., завдяки організаційним зусиллям сільського голови М. Гаргата та фінансуванню з бюджету сільської ради, сходи перед входом до приміщення АЗПСМ повністю реконструйовано, вхід обладнано новим пандусом, у приміщенні АЗПСМ встановлені сучасні системи сигналізації та протипожежного оповіщення.

Крихівецька АЗПСМ станом на 2017 мала 10 дільниць: 6 – на території Крихівців, 3 – в Івано-Франківську та 1 у с. Хриплин. В амбулаторії працює 6 лікарів, 1 акушерка, 6 медсестер та 1 санітарка. Обслуговує амбулаторія населений пункт Крихівці, в якому (станом на 2018 р.) фактично проживало

більше 12-ти тисяч населення, серед них:

дорослі – 10 193,

підлітки – 195,

діти – 1 642,

у т. ч. 200 дітей до року.

Для найменших пацієнтів на подвір’ї амбулаторії встановлено ігровий майданчик.

Завідувачка Крихівецького відділення ЗПСМ/АЗПСМ у 2009–2017 рр. Ольга Ярославівна Бойчук – лікар загальної практики сімейної медицини вищої категорії зі стажем понад 30 років.

Із грудня 2017 року Крихівецьку АЗПСМ очолила Оксана Іванівна Скульська.

Із квітня 2018 року триває кампанія «Обери свого лікаря». Ця кампанія пов’язана з процесом реформування первинної ланки галузі охорони здоров’я. Громадяни отримали можливість визначитися з вибором лікаря, якому вони готові довіритись у питаннях лікування та піклування про своє здоров’я.

У Крихівецькій АЗПСМ, станом на 2022 р., працюють такі лікарі загальної практики сімейної медицини: О. І. Скульська, Н. Б. Середюк, І. В. Кучера, І. Р. Іваник, О. Я. Рудик.

https://medics.ua/clinics/89

https://www.facebook.com/AmbylatoriaKryhivtsi

Новини рубрики
Амбулаторія загальної практики сімейної медицини с. Крихівці: Рекомендації для вчителів, дітей, батьків щодо організації навчального процесу в часі війни
🎒Перше вересня цьогоріч може бути складним не лише для першачків. Адже велика кількість школярів через війну змінили своє місце проживання або йдуть в іншу школу, через те, що їх навчальний заклад пошкоджений російськими ракетами.
Українські учні вже тривалий час позбавленні безперервного навчального процесу. До звичного «літнього відкату» приєднався стрес, викликаний трагічними подіями в Україні, та «зламаним» процесом навчання через пандемію коронавірусу, а надто – через війну. Тому знадобиться більше часу на повторення матеріалу – до цього треба бути готовими як самим дітям, так і вчителям та батькам.
📖Слід із розумінням і терпінням ставитися до можливих труднощів у навчанні: зниженої концентрації, відстороненості, погіршення памʼяті тощо. Не варто прискорювати процес надолуження – все поступово пригадається. Поясніть це дітям, щоб зняти їхню тривогу.
🪀Діти під час навчання можуть крутити щось в руках, гойдатися на стільці – це не відволікання, а спосіб «відгальмувати» зайві сигнали – і саме так багато хто концентрується. Не забороняйте це робити, а, навпаки, спробуйте включити такі рухи в навчальний процес.
🏆Коли ми проживаємо складний досвід чи стрес, змінюється наша самооцінка, тому нині діти часто живуть в режимі очікування невдачі. Їм потрібен досвід перемог і підтримка. Давайте їм маленькі завдання, в яких був би швидкий результат. Відзначайте перемоги. На одне критичне зауваження має бути не менше трьох схвальних реакцій.
🥱Пристосування до нових, незнайомих обставин та людей виснажує. Тож зараз школярі можуть бути більш дратівливими, швидше втомлюватися.
Зменшити стрес й найкраще включитися в повноцінний навчальний процес після тривалої перерви допоможуть поради сімейної та дитячої психологині Світлана Ройз.