БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «КАРІТАС» ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ АРХІЄПАРХІЇ УГКЦ
Благородні традиції опіки над потребуючими, милосердя, соціального служіння впроваджує на ділі Благодійний фонд «Карітас» Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, який теж розміщений у Крихівцях. Працівники Фонду з року в рік надають безкорисливу допомогу потребуючим, малозабезпеченим верствам населення – пенсіонерам, інвалідам, дітям-сиротам, безробітним, громадянам, які постраждали внаслідок стихійних лих, жертвам тоталітарних режимів, а нині й учасникам АТО, біженцям та ін. Це яскравий приклад харитативної діяльності церкви та служіння ближньому справжніх віруючих.
Саме для виконання вище перелічених завдань у 1992 році з благословення Єпископа-Ординарія Івано-Франківської єпархії Софрона Дмитерка була заснована християнсько-католицька організація «Любов і Милосердя», яка 12.11.2001 рішенням загальних зборів була перейменована в БФ «Карітас – Івано-Франківськ УГКЦ». Потреба у створенні таких допомогових служб, які б в тісній співпраці з органами місцевого самоврядування виявляли потребуючих та направляли їм руку допомоги, існує особливо в часи економічних криз, негараздів, війни.
У 2000 році під керівництвом відомого на Прикарпатті священика Миколи Сімкайла було завершено будівництво сучасного двоповерхового приміщення офісу Благодійного фонду «Карітас» Івано-Франківської архієпархії УГКЦ. На місці новозбудованого Благодійного фонду «Карітас» було господарство сім’ї Дейнеки Семена Михайловича, яку в 1947 р. радянська влада виселила в Караганду. В житловому будинку Дейнеки С. М. розмістили колгоспну контору, а на подвір’ї – господарство новоутвореного колгоспу. В 1980-х–1990-х роках минулого століття на цьому місці діяв сільський магазин громадського харчування.
Із 2007 року керівником благодійної організації єпархіального рівня БФ «Карітас – Івано-Франківськ УГКЦ» є отець-мітрат Володимир Чорній, парох с. Крихівці. Виконавчий директор – п. Наталія Козакевич.
Впродовж часів існування БФ «Карітас» він проводить активну роботу. Завданнями Фонду є:
– підтримка реалізації міжнародних і національних програм і проектів із метою виконання статутних завдань;
– координація моральної та матеріальної допомоги, соціальних, культурних, оздоровчих ініціатив;
– надання допомоги соціально незахищеним верствам населення, багатодітним сім’ям, вагітним жінкам, дітям-сиротам, особам похилого віку, інвалідам і всім знедоленим, які мають потребу в цій допомозі;
– підтримка розвитку охорони здоров’я, соціального захисту, освіти, науки, культури;
– сприяння захисту і охороні навколишнього природного середовища і тваринного світу;
– сприяння забезпеченню хворих, інвалідів і одиноких людей похилого віку медикаментами і товарами першої необхідності;
– надання допомоги громадянам, які постраждали внаслідок стихійного лиха, екологічних, техногенних та інших катастроф, у результаті соціальних конфліктів, а також жертвам репресій, біженцям;
– сприяння державним службам соціального захисту населення щодо пом’якшення наслідків безробіття;
– сприяння охороні та збереженню культурної спадщини, історико-культурного середовища, пам’яток історії та культури, місць поховання;
– популяризація благодійної діяльності та імені Карітасу в Україні;
– ідейна, організаційна та матеріальна підтримка інших благодійних організацій, як Карітас, так і інших, надання допомоги у їх створенні.
Із 1992 року діє благодійна їдальня «Карітасу» у Івано-Франківську, із 2008 р. – у Галичі.
При БФ «Карітас» є т. зв. П
У рамках допомоги жертвам тоталітарних режимів і, зокрема, виконання програми «Місце зустрічі – Діалог» в БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» організовано Клуб людей похилого віку «Надвечір». Спільні зустрічі, екскурсії, релігійні прощі, тренінги, спортивно-оздоровчі та рекреаційні програми, катехизація та інші заходи – це, водночас, і добра нагода для спілкування, у т. ч. і репресованому поколінню крихівчан, які завжди були активними учасниками цього клубу. Зустрічі, за участю представників молодого покоління та жертв тоталітарних режимів сприяють налагодженню діалогу між поколіннями, допомагають молоді, і, зокрема крихівецькій, яка бере активну участь у цих зустрічах, осмислено вивчати історію та створює умови для передачі досвіду.
На базі Фонду працює медико-соціальний підрозділ «Домашня опіка» для важкохворих, одиноких осіб літнього віку, які через свій фізичний стан чи недуги постійно перебувають вдома.
Впровадження концепції навчання та освіти волонтерів забезпечує формування та функціонування груп само- та взаємодопомоги, що дозволяє збільшити обсяг та якість послуг по догляду за тими, хто потребує сторонньої допомоги. У 2004 році на базі Карітасу завдяки фінансуванню Карітасу Франції розпочав роботу Координаційний Центр розвитку волонтерського руху.
Основним завданням діяльності Центру є вишкіл волонтерів і підготовка їх до практичної роботи в соціальних проектах. Завдяки діяльності Координаційного центру відбулось згуртування всіх бажаючих допомагати ближньому, у т. ч. серед крихівчан, – молоді, фахівців та спеціалістів, до виконання проектів Карітасу та надання кваліфікованої допомоги потребуючим.
У Координаційному центрі розвитку волонтерського руху залучено понад 80 волонтерів. Це молодь віком від 14–35 років, які залучаються до роботи у соціальних проектах, що діють на базі БФ «Карітас-Івано-Франківськ УГКЦ», зокрема:
– проект «Домашня опіка» – волонтери відвідують хворих одиноких людей, носять гарячі обіди, допомагають у прибиранні, роблять закупи, виходять на прогулянки та просто спілкуються;
– проект «Гурток англійської мови» – волонтери-студенти Прикарпатського Університету проводять курси іноземної мови для дітей-сиріт, напівсиріт та малозабезпечених;
– Дитячий центр – проведення гуртків, допомога у виконанні домашнього завдання, організація пізнавальних екскурсій та літніх таборів;
– проведення благодійних акцій – «Сирітський портфелик», «День людей похилого віку», «Молодь Івано-Франківська за майбутнє без СНІДу», «Святий Миколай іде до сиріт», «Різдвяна свічка».
При Карітасі діє важливий «Центр соціально-психологічної допомоги для дітей та молоді». Мета діяльності Центру – допомога дітям із соціально-незахищених категорій (діти-сироти, напівсироти, діти-інваліди). Робота Центру налагоджена за напрямами:
– сприяння соціальній та психологічній реабілітації дітей із кризових, малозабезпечених родин;
– організація дозвілля та соціальної реабілітації для неповносправної молоді.
Соціально-психологічна реабілітація розумово-неповносправної молоді проводиться у Центрі дозвілля та соціальної реабілітації для неповносправної молоді за реабілітаційною програмою, яка включає фізичну реабілітацію, заняттєву терапію, рекреаційні ігри, розвиток вмінь, необхідних у щоденному житті. Майстерні клубу активної молоді забезпечують соціалізацію неповносправних молодих людей: в групі однолітків вони займаються мистецькою діяльністю та виготовленням різноманітної продукції у професійних майстернях по виготовленню жіночих прикрас, виробів із лози та соломки, очерету, паперу, ниток (в’язання, вишивка, гачкування, макраме) та ін. А крихівчани мають змогу придбати ці вироби на благодійних ярмарках, таким чином теж спричинившись до надання сенсу життя цим людям, які поруч, і яким так необхідно відчувати себе потрібними.