ХРАМ УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Із найдавнішого повного переліку парафій, що функціонували в Галицькій землі – «Книги реєстру катедратика Львівської православної єпархії 1680–1686 рр.», відомо, що в Крехівцях чинною була церква Успіння Пресвятої Богородиці.

Крехівці належали до Станиславівського намісництва Галицького крилосу.

У подальшому церковна мережа розвивалася повільно, нові парафії виникали дуже рідко. Новацією в церковному устрої стала поява двох нових намісництв, у тому числі Богородчанського. Така структура Львівської єпархії зберігалася до 1721 року, коли намісництва було реорганізовано в деканати. Утім, сама реорганізація затягнулася до кінця 1737 р., а наявний церковно-територіальний устрій залишався незмінним до поділу Речі Посполитої в 1772 р.

У Крехівцях, як свідчать документи, діяла церква обряду русько-католицького «під титулом Внебовзяття Пресвятої Діви Марії заснована». У вівтарі церкви був образ Діви Марії.

Із Шематизму Львівської греко-католицької архієпархії за 1832 рік довідуємося, що в Крехівцях була греко-католицька церква Успіння Пресвятої Діви Марії. Кількість вірних на парафії обчислювалася загалом у 1347 душ, у тому числі в Крехівцях – 733. Крехівці належали до Станиславівського деканату.

У ХVІІІ ст. та, ймовірно, ще раніше церква розміщувалась на місці будинку, знаного як «резиденція крехівецьких парохів». І лише згодом, вважає З. Федунків, храм був зміщений на ділянку, де нині могила о. Івана Ісаєва.

Зведена й освячена в 1805 р. дерев’яна церква розміщувалася вже на місці, де нині на крихівецькому цвинтарі є могила багаторічного пароха села – о. Іоанна Ісаєва. Вірогідно між 1782 р. і 1805 р. стара церква занепала, і вже на іншому місці було побудовано нову. Саме цей дерев’яний храм на початку цвинтаря й згорів у період Першої світової війни в 1916 р. від попадання снаряду, оскільки на околицях у цей час велись важкі бої.

Під час пожежі чудом вціліли й залишилися неушкодженими царські ворота й дзвіниця. Нині саме ці царські ворота прикрашають храм. Із внутрішньої сторони на них є надпис: «Snycerz B. Klimowicz. 1873».

Також у Церкві збереглися два рукописні Євангелія старослов’янською мовою, окремі церковні документи та книги. Але в 1916 р. із церкви на потреби австрійської армії було вилучено дзвони.

Зі створенням у 1885 р. окремої Станиславівської єпархії, церква у Крехівцях, разом з іншими храмами й парафіями Станиславівського деканату, увійшла до її складу.

Після війни парафіяни взялись за побудову нової церкви, виставленої й освяченої лише в 1928-му. А в досить тривалий період –1916–1928 рр. – служби відбувались саме в парафіяльному домі, де проживав і священик.

Проект нової церкви, також із дерева, розробив у 1923 р. відомий львівський архітектор Лев Львович Левинський, який був автором близько 50-ти проектів церков Галичини. Фундамент нової церкви освятив  11 липня 1926 р. крилошанин о. Дмитро Стек, за дорученням єпископа Станиславівського Григорія Хомишина. Будівництво дерев’яної церкви в Крехівцях було завершене у 1928 році.

Адже 28 серпня 1928 р. на храмове свято Успіння Пресвятої Богородиці відбулося освячення нової церкви «під титулом Успенія Пречистої Діви Марії». У шематизмі клиру Станиславівської єпархії до 1939 р. назва храму  – Церква Успіння/Успенія Пречистої Діви Марії. Нині Церква Успіння Пресвятої Богородиці – пам’ятка архітектури місцевого значення.

Новозбудований храм, престол та кивот освятив, за дорученням Станиславівського єпископа Григорія Хомишина, радник та референт Єпископської Консисторії – о. Антоній Войтіховський, парох Пацикова (нині – Підлісся).

Метричні книги церкви, як зазначено в шематизмах, були в церкві з 1785-го. У радянські часи в церкві вдалося приховати від конфіскації органами влади доволі чисельний архів документів із історії релігійного життя парафії, у т. ч. метричні книги.

За даними шематизмів Львівської архієпархії та видань «Шематизму греко-католицького кліру Станиславівської Єпархії» (із 1887 р.) можна простежити динаміку розвитку парафії Крехівці.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці в Крехівцях вважалася матірною, а Церква Святого Миколая в прилуччі Драгомирчани – дочірньою церквою матірної парафії Успіння Пресвятої Богородиці.

При церкві Успіння Пресвятої Богородиці в Крехівцях у 1875 р. було створене Товариство Апостольства Молитви та «Братство тверезости». Основою його діяльності був «Статутъ  брацтва воздержаности оть всякого паленого напою», підписаний єпископом Юліаном від Єпископського Ординаріату.

У 1901 р. «Братство тверезости», нараховувало вже 159 членів.

При церкві також діяло і «Сестринство тверезости», яке в 1902 р. об’єднувало 177 членкинь. У середині 1930-х років, крім «Братства тверезости», яке продовжувало діяти, при церкві також діяло ще «Товариство Апостольства Молитви в Злуці з Серцем Христовим» та парафіяльна читальня.

Заява пароха о. Івана Ісаєва на ім’я Уповноваженого Ради у справах РПЦ по області з проханням зареєструвати церкву Успіння Пречистої Діви Марії та парафіяльну громаду церкви, із наданням їй у користування храму, дому пароха та господарських будівель (стайня, стодола, пивниця, шпіхлір з возівнею і древітнею), датована 22 грудням 1946 роком, а зареєстрована громада була 26.12.1946. 

Радянська влада все тримала на обліку: і список членів т. зв. «двадцятки» з їх власноручними підписами, мала анкети і дані на всіх членів церковної ради та ревізійної комісії, особові справи священиків тощо.

Паламарем був Ткачук Микола Федорович, 1877 р. н., який служив при креховецькій церкві паламарем із 1901 року.

І хоча церква в Крихівцях належала до РПЦ, але як свідчать протоколи її перевірки, ще в 1960-х роках зберігалось багато моментів у богослужінні за греко-католицьким обрядом. Зокрема, про це свідчить «Протокол з провірки» 18.06.1961 Церкви Успіння Богородиці в с. Крехівці Благочиння Станіслав, складений єпископським візитатором.

Друга радянська окупація краю принесла й відчутні зміни в релігійне життя краю. Було запроваджено декрет від 23.01.1918  «Про відокремлення церкви від держави і школи від церкви». Таким чином, були заборонені уроки релігії в школах. Під забороною опинилась і діяльність релігійно-просвітницьких товариств, у тому числі й парафіяльної читальні «Скала», яка діяла в селі.

Українській греко-католицькій церкві загрожувала ліквідація.

У часи катакомбної церкви вірні греко-католики збиралися на молитви в приватних оселях і в самих Крехівцях. Збереженню церкви в підпіллі сприяла відома священича родина Теодоровичів, з якої вийшли священики, монахині, ігумені монастирів, серед них – мати-ігуменія Моніка Полянська. Зокрема, підпільні Служби Божі проходили в Крехівцях в обійсті Миколи та Юстини Теодоровичів.

У помешканні Миколи Теодоровича проживала в Крихівцях до 1996 року підпільна монахиня Параска Теодорович, 1907 р. н. 

У 1990-х роках група вірних греко-католиків здійснила подвірний обхід та ініціювала збір підписів за повернення парафії в лоно УГКЦ, яке відбулося в селі мирно на чолі зі священиком о. Мар’яном Васьківим. Ініціативну групу з легалізації УГКЦ у Крихівцях очолювали Дівнич Я. М., Павлюк Р. та ін.

Під опікою пароха о.-м. Володимира Чорнія та при належній підтримці церковного комітету і громади села в 2009-му році зроблено капітальний ремонт приміщення церкви та дзвіниці.

Церква стоїть при головній дорозі в центрі Крихівців, біля місцевої школи. Вівтар церкви орієнтований на південний схід. Чималих розмірів хрещата в плані триверха будівля, з прибудованими захристіями до вівтаря і присінком до бабинця. Бічний вхід – у північному рамені нави. Під час останнього капітального ремонту зовнішні стіни церкви суцільно ошальовані фальшбрусом, замінено віконні конструкції, покриття верху нави та верхів над вівтарем і бабинцем перекрили булатом, дахи – новою бляхою. Дерев’яна триярусна дзвіниця, зовні ремонтована аналогічно церкві. Повністю облаштована й прицерковна територія.

Іконостас Церкви Успення Пресвятої Богородиці був встановлений весною 1963 року (парох – о. Микола Паснак).

Іконостас роботи відомого на Прикарпатті художника-різьбяра Кудлака Івана Васильовича належить до помітних творів декоративно-прикладного мистецтва Прикарпаття.

Кожного року в храмі відбувається урочисте Перше Причастя, до якого дітей готують цілий рік. Навчає їх Божих заповідей, правд віри сотрудник церкви Успіння Пресвятої Богородиці – о. Микола Мазурик. Важливою та повчальною є також і для батьків першопричасників зустріч на зборах із о. Миколою. Не менш важливо, що напередодні Першого причастя в суботу не тільки діти, але й батьки та хресні приступають до Таїнства Сповіді.

28 серпня на Успіння Пресвятої Богородиці відбувається традиційне храмове свято парафії. Божественна Літургія, численні поважні гості-священики, серед них і священики – вихідці з села Крихівці, Чин малого освячення води та благословення освяченою водою, святково одягнені у вишиванках парафіяни та гості, усміхнені обличчя.

Традиційно, на Зелені Свята в селі проводиться Чин благословення полів і урожаїв (т. зв. екзорцизми полів). Хресна хода вірних на чолі зі священиками  йде місцями, де в селі й на його околицях встановлені ПАМ’ЯТНІ ХРЕСТИ, хрести-обереги та могили.

Читати далі

Новини рубрики
Крихівецька громада щиро вітає свого пароха о.-м. Володимира Чорнія!

Крихівецька громада щиро вітає свого пароха Церкви Успіння Пресвятої Богородиці та директора БО «Благодійний фонд «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ» о.-м. Володимира Чорнія із заслуженою нагородою. Сьогодні на засіданні виконавчого комітету Руслан Марцінків вручив о. Володимиру подяку міського голови за допомогу працівникам психологічної служби громади, надання благодійної допомоги дітям із сімей, які опинились у складних життєвих обставинах.

Відбувся ярмарок «Майбутнє доброї справи у твоїх руках»

2 квітня 2023 року, у неділю, на трьох парафіях відбувся благодійний Великодній ярмарок «Майбутнє доброї справи у твоїх руках». Він минув успішно, люди активно купували вироби, виготовлені молоддю Центру соціальної реабілітації осіб з інвалідністю. На ярмарку можна було придбати віночки, свічки, листівки, картини, тощо. Були зібрані кошти на роботу Центру та проведення дозвілля молоді.

Див.: https://m.facebook.com/1829401534012183/

 

 

До Крихівецького ліцею завітав отець Микола

13 лютого 2023 року до Крихівецького ліцею з Божим благословенням та Йорданською водою завітав отець Микола церкви Успіння Пресвятої Богородиці.

Див.: https://m.facebook.com/434588083403926/?locale=ru_RU

Розколяда у Крихівцях

12 лютого 2023 року, у підсумок до новорічно-різдвяних свят, біля Храму Успіння Пресвятої Богородиці відбулася Розколяда. Спільно з нею розгорнувся ярмарок, що мав на меті збір коштів для ЗСУ. На ньому можна було придбати найрізноманітніші товари: свічки, горнятка та прапорці з гербом Крихівців, смачну випічку, в’язані іграшки, брелоки, тощо — тим самим, поєднавши приємне з корисним.  Опісля, о 13:00, Розколяда звучала й біля Храму Всіх Святих. Щиро дякуємо усім, хто приєднався до дійства та благодійності! Спільними зусиллями наближаємо нашу перемогу!

 

ВІТАННЯ З УРОДИНАМИ ПАРОХА о.-м. ВОЛОДИМИРА ЧОРНІЯ

Від імені всієї Крихівецької громади староста Надія Фотуйма привітала пароха Храму Успіння Пресвятої Богородиці о.-м. Володимира Чорнія з Днем народження: «Просимо Вашого благословення, всечесний отче Володимире, та дозволу привітати Вас від нашої крихівецької громади з Днем народження. Нехай Божа добрість, улюблені люди і глибока віра оточують Вас на цій землі! Нехай ангел-охоронець невпинно береже Вас від тяжких недуг! Нехай Господь Бог зміцнює і втішає у важкі часи! Дякуємо Вам, що несете в цей світ любов і милосердя. Опіки Божої Матері на многії літа!!!»

У часі війни, без перебільшення, значно зросла роль священників як пастирів, духівників, опікунів та помічників. «Священнослужителі «Карітасу»               о.-м. Володимир Чорній, о. Микола Мазурик практично цілодобово, без вихідних, на посту соціального служіння, організовуючи, приймаючи, відправляючи, часом розвантажуючи… і молячись за багатостраждальну Україну!!! Вони перші,  до кого йдуть воїни за благословенням і підтримкою, до них горнуться родини військовослужбовців. І можна з упевненістю констатувати, що крихівецькі парохи очолюють волонтерський фронт» (Івасів Я., Соловка Л. Волонтерський фронт («Крихівецька громада», № 2–3 (6–7) від 14.10.2022, стор. 4).

Низький уклін, Вам, отче Володимире, від військовослужбовців, волонтерів та всієї громади. Адже всі акції: благодійні ярмарки, збір коштів на потреби ЗСУ, придбання й освята транспортних засобів, їх відправка та завантаження необхідним – все це у Крихівецькій громаді відбувається спільно з парафією Успіння Пресвятої Богородиці.

ЩЕ ОДИН АВТОМОБІЛЬ ВІД ГРОМАДИ ПЕРЕДАНО НА ЗСУ

КРИХІВЕЦЬКА ГРОМАДА у підтримці ЗСУ не зупиняється ні на день! ЩЕ ОДИН АВТОМОБІЛЬ ВІД ГРОМАДИ освячено 17 вересня 2022 р. Автомобіль передано молодому крихівчанину-воїну Андрію, який боронить нашу Україну на гарячій Донеччині. Кошти на автомобіль зібрані громадою 28 серпня 2022 р., у часі відзначення храмового свята парафії Успіння Пресвятої Богородиці та Дня села. Дякуємо небайдужим жителям Крихівців, парафії Успіння Пресвятої Богородиці (парох – о. -м. Володимир Чорній) та усім причетним за особистий внесок!!! Разом – ми сила!!! Нехай береже Господь наших захисників!!! Віримо у нашу перемогу! СЛАВА УКРАЇНІ!