ХРАМ УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Із найдавнішого повного переліку парафій, що функціонували в Галицькій землі – «Книги реєстру катедратика Львівської православної єпархії 1680–1686 рр.», відомо, що в Крехівцях чинною була церква Успіння Пресвятої Богородиці.

Крехівці належали до Станиславівського намісництва Галицького крилосу.

У подальшому церковна мережа розвивалася повільно, нові парафії виникали дуже рідко. Новацією в церковному устрої стала поява двох нових намісництв, у тому числі Богородчанського. Така структура Львівської єпархії зберігалася до 1721 року, коли намісництва було реорганізовано в деканати. Утім, сама реорганізація затягнулася до кінця 1737 р., а наявний церковно-територіальний устрій залишався незмінним до поділу Речі Посполитої в 1772 р.

У Крехівцях, як свідчать документи, діяла церква обряду русько-католицького «під титулом Внебовзяття Пресвятої Діви Марії заснована». У вівтарі церкви був образ Діви Марії.

Із Шематизму Львівської греко-католицької архієпархії за 1832 рік довідуємося, що в Крехівцях була греко-католицька церква Успіння Пресвятої Діви Марії. Кількість вірних на парафії обчислювалася загалом у 1347 душ, у тому числі в Крехівцях – 733. Крехівці належали до Станиславівського деканату.

У ХVІІІ ст. та, ймовірно, ще раніше церква розміщувалась на місці будинку, знаного як «резиденція крехівецьких парохів». І лише згодом, вважає З. Федунків, храм був зміщений на ділянку, де нині могила о. Івана Ісаєва.

Зведена й освячена в 1805 р. дерев’яна церква розміщувалася вже на місці, де нині на крихівецькому цвинтарі є могила багаторічного пароха села – о. Іоанна Ісаєва. Вірогідно між 1782 р. і 1805 р. стара церква занепала, і вже на іншому місці було побудовано нову. Саме цей дерев’яний храм на початку цвинтаря й згорів у період Першої світової війни в 1916 р. від попадання снаряду, оскільки на околицях у цей час велись важкі бої.

Під час пожежі чудом вціліли й залишилися неушкодженими царські ворота й дзвіниця. Нині саме ці царські ворота прикрашають храм. Із внутрішньої сторони на них є надпис: «Snycerz B. Klimowicz. 1873».

Також у Церкві збереглися два рукописні Євангелія старослов’янською мовою, окремі церковні документи та книги. Але в 1916 р. із церкви на потреби австрійської армії було вилучено дзвони.

Зі створенням у 1885 р. окремої Станиславівської єпархії, церква у Крехівцях, разом з іншими храмами й парафіями Станиславівського деканату, увійшла до її складу.

Після війни парафіяни взялись за побудову нової церкви, виставленої й освяченої лише в 1928-му. А в досить тривалий період –1916–1928 рр. – служби відбувались саме в парафіяльному домі, де проживав і священик.

Проект нової церкви, також із дерева, розробив у 1923 р. відомий львівський архітектор Лев Львович Левинський, який був автором близько 50-ти проектів церков Галичини. Фундамент нової церкви освятив  11 липня 1926 р. крилошанин о. Дмитро Стек, за дорученням єпископа Станиславівського Григорія Хомишина. Будівництво дерев’яної церкви в Крехівцях було завершене у 1928 році.

Адже 28 серпня 1928 р. на храмове свято Успіння Пресвятої Богородиці відбулося освячення нової церкви «під титулом Успенія Пречистої Діви Марії». У шематизмі клиру Станиславівської єпархії до 1939 р. назва храму  – Церква Успіння/Успенія Пречистої Діви Марії. Нині Церква Успіння Пресвятої Богородиці – пам’ятка архітектури місцевого значення.

Новозбудований храм, престол та кивот освятив, за дорученням Станиславівського єпископа Григорія Хомишина, радник та референт Єпископської Консисторії – о. Антоній Войтіховський, парох Пацикова (нині – Підлісся).

Метричні книги церкви, як зазначено в шематизмах, були в церкві з 1785-го. У радянські часи в церкві вдалося приховати від конфіскації органами влади доволі чисельний архів документів із історії релігійного життя парафії, у т. ч. метричні книги.

За даними шематизмів Львівської архієпархії та видань «Шематизму греко-католицького кліру Станиславівської Єпархії» (із 1887 р.) можна простежити динаміку розвитку парафії Крехівці.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці в Крехівцях вважалася матірною, а Церква Святого Миколая в прилуччі Драгомирчани – дочірньою церквою матірної парафії Успіння Пресвятої Богородиці.

При церкві Успіння Пресвятої Богородиці в Крехівцях у 1875 р. було створене Товариство Апостольства Молитви та «Братство тверезости». Основою його діяльності був «Статутъ  брацтва воздержаности оть всякого паленого напою», підписаний єпископом Юліаном від Єпископського Ординаріату.

У 1901 р. «Братство тверезости», нараховувало вже 159 членів.

При церкві також діяло і «Сестринство тверезости», яке в 1902 р. об’єднувало 177 членкинь. У середині 1930-х років, крім «Братства тверезости», яке продовжувало діяти, при церкві також діяло ще «Товариство Апостольства Молитви в Злуці з Серцем Христовим» та парафіяльна читальня.

Заява пароха о. Івана Ісаєва на ім’я Уповноваженого Ради у справах РПЦ по області з проханням зареєструвати церкву Успіння Пречистої Діви Марії та парафіяльну громаду церкви, із наданням їй у користування храму, дому пароха та господарських будівель (стайня, стодола, пивниця, шпіхлір з возівнею і древітнею), датована 22 грудням 1946 роком, а зареєстрована громада була 26.12.1946. 

Радянська влада все тримала на обліку: і список членів т. зв. «двадцятки» з їх власноручними підписами, мала анкети і дані на всіх членів церковної ради та ревізійної комісії, особові справи священиків тощо.

Паламарем був Ткачук Микола Федорович, 1877 р. н., який служив при креховецькій церкві паламарем із 1901 року.

І хоча церква в Крихівцях належала до РПЦ, але як свідчать протоколи її перевірки, ще в 1960-х роках зберігалось багато моментів у богослужінні за греко-католицьким обрядом. Зокрема, про це свідчить «Протокол з провірки» 18.06.1961 Церкви Успіння Богородиці в с. Крехівці Благочиння Станіслав, складений єпископським візитатором.

Друга радянська окупація краю принесла й відчутні зміни в релігійне життя краю. Було запроваджено декрет від 23.01.1918  «Про відокремлення церкви від держави і школи від церкви». Таким чином, були заборонені уроки релігії в школах. Під забороною опинилась і діяльність релігійно-просвітницьких товариств, у тому числі й парафіяльної читальні «Скала», яка діяла в селі.

Українській греко-католицькій церкві загрожувала ліквідація.

У часи катакомбної церкви вірні греко-католики збиралися на молитви в приватних оселях і в самих Крехівцях. Збереженню церкви в підпіллі сприяла відома священича родина Теодоровичів, з якої вийшли священики, монахині, ігумені монастирів, серед них – мати-ігуменія Моніка Полянська. Зокрема, підпільні Служби Божі проходили в Крехівцях в обійсті Миколи та Юстини Теодоровичів.

У помешканні Миколи Теодоровича проживала в Крихівцях до 1996 року підпільна монахиня Параска Теодорович, 1907 р. н. 

У 1990-х роках група вірних греко-католиків здійснила подвірний обхід та ініціювала збір підписів за повернення парафії в лоно УГКЦ, яке відбулося в селі мирно на чолі зі священиком о. Мар’яном Васьківим. Ініціативну групу з легалізації УГКЦ у Крихівцях очолювали Дівнич Я. М., Павлюк Р. та ін.

Під опікою пароха о.-м. Володимира Чорнія та при належній підтримці церковного комітету і громади села в 2009-му році зроблено капітальний ремонт приміщення церкви та дзвіниці.

Церква стоїть при головній дорозі в центрі Крихівців, біля місцевої школи. Вівтар церкви орієнтований на південний схід. Чималих розмірів хрещата в плані триверха будівля, з прибудованими захристіями до вівтаря і присінком до бабинця. Бічний вхід – у північному рамені нави. Під час останнього капітального ремонту зовнішні стіни церкви суцільно ошальовані фальшбрусом, замінено віконні конструкції, покриття верху нави та верхів над вівтарем і бабинцем перекрили булатом, дахи – новою бляхою. Дерев’яна триярусна дзвіниця, зовні ремонтована аналогічно церкві. Повністю облаштована й прицерковна територія.

Іконостас Церкви Успення Пресвятої Богородиці був встановлений весною 1963 року (парох – о. Микола Паснак).

Іконостас роботи відомого на Прикарпатті художника-різьбяра Кудлака Івана Васильовича належить до помітних творів декоративно-прикладного мистецтва Прикарпаття.

Кожного року в храмі відбувається урочисте Перше Причастя, до якого дітей готують цілий рік. Навчає їх Божих заповідей, правд віри сотрудник церкви Успіння Пресвятої Богородиці – о. Микола Мазурик. Важливою та повчальною є також і для батьків першопричасників зустріч на зборах із о. Миколою. Не менш важливо, що напередодні Першого причастя в суботу не тільки діти, але й батьки та хресні приступають до Таїнства Сповіді.

28 серпня на Успіння Пресвятої Богородиці відбувається традиційне храмове свято парафії. Божественна Літургія, численні поважні гості-священики, серед них і священики – вихідці з села Крихівці, Чин малого освячення води та благословення освяченою водою, святково одягнені у вишиванках парафіяни та гості, усміхнені обличчя.

Традиційно, на Зелені Свята в селі проводиться Чин благословення полів і урожаїв (т. зв. екзорцизми полів). Хресна хода вірних на чолі зі священиками  йде місцями, де в селі й на його околицях встановлені ПАМ’ЯТНІ ХРЕСТИ, хрести-обереги та могили.

Читати далі

Новини рубрики
Хресна Дорога для учнів Крихівецького ліцею

10 квітня 2024 року учні Крихівецького ліцею спільно з вчителями та о.Миколою провели Хресну Дорогу.

Див.: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063438951431&name=xhp_nt__fb__action__open_user

Хресна дорога для ліцеїстів

28 березня 2024 року для учнів та педагогів Крихівецького ліцею о. Микола спільно з семінаристами провели Хресну дорогу.

Див.: https://www.facebook.com/profile.php/?id=100063438951431&name=xhp_nt__fb__action__open_user

Отець Микола завітав до Крихівецького ліцею
31 січня 2024 року до Крихівецького ліцею традиційно з Божим благословенням та Йорданською водою завітав отець Микола церкви Успіння пресвятої Богородиці. Священик благословив учнів, учителів та всіх працівників ліцею на добру долю, плідну працю та мирне навчання.
Див.: https://www.facebook.com/kryh.licej
Розколяда у Крихівецькому старостинському окрузі

21 січня 2024 року у Крихівецькому старостинському окрузі відбулася Розколяда та благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ. Дякуємо всім мешканцям, гостям, парафіянам церкви Успіння Пресвятої Богородиці (парох о.-м. Володимир Чорній), колективам Народного дому с. Крихівці (директор – І. П. Малик), волонтерам (кондитерам, швеям, майстриням та ін.), які активно долучились до її проведення! Зібрано 48,5 тис. гривень, які будуть спрямовані на потреби військовослужбовців-крихівчан.

 

 

Розколяда у Крихівцях

21 січня 2023 року о 10:00 біля храму Успіння Пресвятої Богородиці відбудеться Розколяда. У програмі:

— Божественна літургія;

— Виступи творчих колективів Народного дому с. Крихівці;

— Благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ.

Ліцеїсти долучилися до всесвітньої молитви дітей на вервиці

18 жовтня 2023 року на парафії Успіння Пресвятої Богородиці, спільно з отцем Миколою, учні Крихівецького ліцею долучилися до всесвітньої молитви дітей на вервиці за єдність і мир у всьому світі та за воїнів-захисників.

Див.: https://m.facebook.com/profile.php/?id=100063438951431&name=xhp_nt__fb__action__open_user

 

 

 

У Крихівцях відбулась Архієрейська літургія

6 жовтня 2023 року на Парафії Успіння Пресвятої Богородиці відбулась Архієрейська літургія. Крихівчани спільно молились за здоров’я о. Володимира Чорнія. Мер міста, Руслан Марцінків, від імені громади привітав о. Володимира з ювілеєм. З нагоди 60-ліття вручив о. Володимиру відзнаку «Гордість Івано-Франківської громади».

Див.: https://m.facebook.com/profile.php/?id=100050587955086

 

Благодійний ярмарок у Крихівцях

1 жовтня 2023 року з нагоди відзначення Покрови Пресвятої Богородиці, 81 річниці створення УПА, Дня українського козацтва та Дня захисників захисниць України в Крихівцях відбувся благодійний ярмарок з метою збору коштів на підтримку ЗСУ. На Меморіальному комплексі Борцям за Волю України відбулося Віче, громада селе молилася за всіх хто віддав життя за Незалежність України. Творчі працівники Народний Дім с. Крихівці та юні учасники дитячого вокального ансамблю «АКОРД» взяли участь в музично-патріотичній програмі «З піснею до Перемоги».

Див.: https://m.facebook.com/groups/343873475968193/

Християнський табір «Веселі канікули з Богом»

26 серпня 2023 року в Народному домі с. Крихівці відбувся перегляд повчального мультфільму в рамках програми християнського табору «Веселі канікули з Богом» на парафії Успіння Пресвятої Богородиці.

Див.: https://www.facebook.com/groups/343873475968193/

Свято Преображення Господнього
Свято Преображення Господнього сьогодні подарувало нам зустріч з захисниками. Разом молилися, освячували дари та пригостили воїнів, які проходять реабілітацію. Дякую крихівецьким жителям, парафіянам Храму Успіння Пресвятої Богородиці за освячені фрукти. Дякуємо Богу та ЗСУ за сьогоднішній день!