Лекція у Центрі «УСЕСВІТ РОМАД» до 81-х роковин одного з наймасовіших розстрілів мирного єврейського населення в Європі 12.10.1941

ГЕНОЦИД. Про те, що Україні рф розгортає не традиційну війну на полі бою, а геноцид, ми писалище 03.03.2022. На підтвердження цьому кожний день нині, на жаль, приносить всебільше й більше свідчень. А чи більше розуміння у світі? Питання, навіть після останніх масових ракетних атак, – все ще риторичне. Коли світ спить, або ж умиротворяє агресора, дає йому можливість зробити перший – другий – третій і всі наступні кроки, світ має розуміти, що маховик «держави-терориста» набирає обертів вже сам по собі, розкручується своїм диявольським темпом. Свідчення цьому: більше 10 мільйонів жертв трьох Голодоморів в Україні – центрі й житниці Європи, 6 мільйонів жертв Голокосту. І це не тільки наслідки дій держав-терористів, це і наслідки мовчання  світу… Світу, який повинен згадати, що держава-агресор Третій райх терпіла поразку на полі бою, але свій план знищення окремої нації «реалізовувала», безупинно відправляючи нові поїзди з жертвами до крематоріїв…«Нацизм – це тотальна поразка християнства, яке не розпізнало… огидне тріумфальне обличчя диявола!» (Мирослав Маринович). «Цей екзамен людство не здало, навіть більше й не винесло уроку, створивши ще страшніший механізм масового знищення ніж газові камери – ядерну зброю, а на зміну епохам комунізму, атеїзму, нацизму прийшла епоха сатанізму… Але одне є незмінним – вибір і відповідальність залишається за кожною людиною зокрема» (Соловка Л., Оришко С. 150 із 150 тисяч… : Голокост євреїв Прикарпаття як складова етнодемографічної Катастрофи Східної Галичини» Івано-Франківськ : Фоліант, 2019. – С. 424).

 ОДИН ДЕНЬ З ІСТОРІЇГЕНОЦИДІВ – 12 жовтня 1941 р. У цей день відбувся один із наймасовіших розстрілів у Європі, коли на єврейському цвинтарі нинішнього Івано-Франківська, який став нашим «Бабиним Яром», загинуло за різними даними від 7 до 12 тисяч осіб… Детальніше про це у лекції-екскурсії «Чорна неділя» 12 жовтня 1941 р. Хоша’на Рабба –“Врятуй нас!”» (лектор – Любов Соловка, Народний університет громад. Онлайн-варіант лекції Ви можете побачити на ютуб-каналі Студії  «КРІХ КРЕС»: https://www.youtube.com/watch?v=g57PBdfi22c

 ОДИН УРИВОК ІЗ ТВОРУ лауреата Нобелівської премії миру (1986), письменника Елі Візеля, який пережив пекло Голокосту, десять років мовчав, а потім написав так, що про Голокост дізнався весь світ. «У розпорядженні [старости концентраційного табору] був маленький хлопчик… дитина з витонченими й правильними рисами обличчя. Обличчямвіннагадувавсумногоянгола[повішений нацистами]… Однак третій зашморг все ще конвульсивно здригався; через свою легку вагу дитина була ще жива… Понад півгодини він залишався в такому стані, розіп’ятий між життям і смертю, повільно вмираючи на наших очах… Він був ще живий, коли я проходив повз нього… За своєю спиною я знову почув той самий чоловічий голос, що запитував: «Де тепер Бог?» І я почув, як мій внутрішній голос відповів на це: «Де Він, питаєте? Він тут – Він висить на шибениці…»(Елі Візель «Ніч»)

Цьогоріч, завдяки Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій Івано-Франківської міської ради, Народний університет громад імені Петра Ісаїва, Центр «УСЕСВІТ ГРОМАД»  був долучений до проєкту «Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території» (у рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014–2020 рр., за підтримки ЄС). У рамках проекту керівник Центру «УСЕСВІТ ГРОМАД» Любов Соловка у складі делегації від Івано-Франківщини побувала на пам’ятних заходах біля Меморіалу жертв Голокосту та на відкритті Музею Елі Візеля у м. Сигіт (Румунія). Реконструкція музею здійснювалась за кошти ЄС саме в рамках цього проекту. Безцінний досвід вшанування кожного ІМЕНІ, розуміння масштабів геноцидів, які не мають кордонів… «НЕМАЄ ГЕНОЦИДУ ПРОТИ КОГОСЬ, ГЕНОЦИД ЗАВЖДИ ПРОТИ ВСІХ» (Михайло Гефтер).

 ОДИН ІЗ ВОЇНІВ, який боронить на фронті Україну від рф, що веде війну на знищення Української держави та здійснює геноцид українців, є історик,політолог, автор численних наукових праць, у т. ч. посібника «Геноциди першої половини ХХ століття» (Івано-Франківськ, 2009), професор кафедри всесвітньої історії Рівненського державного гуманітарного університету, доктор політичних наук, громадський діяч, випускник Івано-Франківського педагогічного інституту ім. В. Стефаника (1990) – Максим Мойсейович Гон. У свій час, нам пощастило працювати пліч-о-пліч над працею: Соловка Л., Оришко С. 150 із 150 тисяч… : Голокост євреїв Прикарпаття як складова етнодемографічної Катастрофи Східної Галичини» Івано-Франківськ : Фоліант, 2019. – 576 с., іл. Максим Мойсейович був науковим редактором цього складного науково-історичного видання.  Гордимося й нинішньою громадянською позицією професора Гона, адже він із перших днів у складі артилерії ЗСУ на гарячих просторах Донеччини. У переддень Дня захисників і захисниць України низький уклін, Вам, Максиме Мойсейовичу, за мужність, стійкість та патріотизм. Бажаємо Божої опіки Вам на всіх бойових стежинах, повернення неушкодженим та з Перемогою!