Музей
ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНИЙ МУЗЕЙ ГРОМАДИ КРИХІВЦІВ
площа Двір, 1, с. Крихівці, 76493, Україна, тел. 066-493-75-69, e-mail: krgrorg@gmail.com
Форма власності – громадська.
Засновник, власник – громада Крихівців, Крихівецька сільська рада VII демократичного скликання.
Підпорядкування – Управління культури, національностей та релігій Івано-франківської обласної державної адміністрації, Департамент культури Івано-Франківської міської ради.
Короткі історичні відомості.
Питання про необхідність створення музею Крихівців порушувалось ще на початку 1990-х, але реальна робота розпочалась лише у 2016 р. і проводилась протягом 2016–2019 рр. Л. М. Соловкою (в рамках збору матеріалів для написання літопису з історії та сьогодення Крихівців), завідувачем бібліотекою-філією с. Крихівці О. П. Малик та директором Народного дому с. Крихівці І. П. Маликом (задля збереження та збору артефактів етнографії). У процесі реалізації програми зі створення музею зібраний у 2016–2019 рр. матеріал був опрацьований та ліг в основу перших експозицій. За ініціативи сільського голови М. Гаргата та за участі представників Крихівецької сільської ради, органів освіти й культури, які діють на території села (Народного дому, бібліотеки, школи) відбулася розширена нарада з питання створення музею, на якій було затверджено профіль музею (історико-етнографічний) та обрано ініціативну групу (протокол № 1 від 01.06.2020). На відповідній нараді 10.06.2020 (протокол № 2) затверджено розроблену краєзнавцем Л. Соловкою програму створення музею, створено музейну раду та обрано Л. Соловку (співавтора літопису «Крихівці/Крехівці: коріння, що воскрешає, оживляє, творить» та редактора вісника виконкому Крихівецької сільської ради «Крихівецька родина») відповідальною за створення експозиції музею. На основі рішення сесії Крихівецької сільради № 5-70/2020 від 30.06.2020 Л. Соловці було доручено впродовж липня – вересня 2020 р. створити експозицію музею відповідно до тематико-експозиційного плану, затвердженого музейною радою (протокол № 1 від 20.06.2020). Рішення № 48-71/2020 «Про створення Історико-етнографічного музею громади Крихівців» прийнято на 71-й сесії депутатів Крихівецької сільської ради VII демократичного скликання 10.07.2020. Урочисте відкриття й освячення експозиції музею відбулося 11.10.2020. Завершення процесу створення музею остаточно закріплено рішеннями 76-ї сесії Крихівецької сільської ради «Про виділення приміщення під музей» № 1-76/2020 від 25.11.2020, «Про затвердження директора і відповідального за фонди музею» № 2-76/2020 від 25.11.2020 (директором музею призначено Любов Соловку, відповідальною за фонди – О. П. Малик), «Про затвердження уніфікованого паспорту Історико- етнографічного музею Крихівців» № 3-76/2020 від 25.11.2020.
Структура музею.
Станом на 25.11.2020 музей складається з одного приміщення, в якому наявні історичний, етнографічний і тематичні напрямки експозиції та фонди. У майбутньому планується розширення структури та меморіалізація об’єктів нерухомості історико-культурної спадщини громади та створення музейного комплексу у складі: меморіального комплексу «Борцям за волю України», старого цвинтаря-некрополя, колишнього будинку «Просвіти» та території, яка належала громаді і де був побудований парафіяльний дім.
Керівний склад музею.
Директор – Соловка Любов Михайлівна – співавтор літопису «КРИХІВЦІ/КРЕХІВЦІ: коріння, що воскрешає, оживляє, творить» (Івано-Франківськ: Фоліант, 2020; 784 с.), редактор газети виконкому Крихівецької сільської ради «Крихівецька родина» – історик-джерелознавець, член Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, лауреат Премії імені академіка Петра Тронька Національної спілки краєзнавців України (2020), лауреат Літературно- мистецької премії імені Леся Мартовича (2018).
Відповідальна за фонди – Малик Оксана Петрівна – завідувач бібліотеки-філії № 9 Івано-Франківської міської централізованої бібліотечної системи, співавтор розділу «Розвиток культури: спади та піднесення. Історія бібліотечної справи»
Персонал музею – 2.
Нерухомі пам’ятки історії та культури в складі музею: 4 об’єкти нерухомості (меморіальний комплекс «Борцям за волю України», старий цвинтар-некрополь, колишній будинок «Просвіти», територія, яка належала громаді і де був побудований парафіальний дім).
Музейне приміщення пристосоване (1 кімната, 37 кв. м). Технічний стан будівель:
- стан кімнати-музею – належний
- приміщення колишнього будинку «Просвіти» та резиденції крихівецьких парохів – аварійні;
- територія старого цвинтаря-некрополю потребує дослідження, з метою виявлення нових поховань відомих осіб, благоустрою, реконструкції старих пам’ятних знаків та встановлення нових видатним особам;
- територія меморіального комплексу «Борцям за болю України» потребує постійного нагляду та проведення робіт із благоустрою, встановлення нових меморіальних плит із закарбуванням нових імен загиблих.
Підключена охоронно-пожежна сигналізація. Технічне оснащення – відсутнє.
Фонди музею:
- Загальна кількість одиниць збереження – 551.
- Кількість музейних предметів основного фонду – 551.
- Кількість музейних предметів, що входять до Державного Реєстру національного культурного надбання. (Кількість експонатів, що мають виняткову культурну та історичну цінність). – Експонати ще потребують додатково вивчення й дослідження.
ЕКСПОЗИЦІЙНІ РОЗДІЛИ: ЗАЛА № 1
«КРИХІВЦІ/КРЕХІВЦІ: ШІСТЬ ТИСЯЧОЛІТЬ ІСТОРІЇ».
Експозицію розміщено в основній кімнаті музею з лівого боку, Експозиція включає 9 інформаційних стендів та 6 виставкових вітрин (експозиційна площа 10 кв. м).
ЕКСПОЗИЦІЇ У ВИСТАВКОВИХ ВІТРИНАХ зали № 1
«КРИХІВЦІ/КРЕХІВЦІ: ШІСТЬ ТИСЯЧОЛІТЬ ІСТОРІЇ»
Експозиції у виставкових вітринах доповнюють історичний блок музею та літопис Крихівців. У зв’язку з невеликою площею, вони – тематичні та в майбутньому будуть оновлюватися.
ВИСТАВКОВА ВІТРИНА – «СКАРБИ ДАВНИНИ»
Тут представлені експонати зі збірки «АРХЕОЛОГІЯ», а саме – археологічні знахідки доби неоліту. Серед них – крем’яні знаряддя праці (зернотерка, відбійники та ін.), а також фрагменти трипільської кераміки. Експозиція цінна тим, що підтверджує проживання людей на теренах Крихівецької гміни, а нині – обласного центру (в районі колишньої цегельні, а тепер – житлового масиву «Липки», м. Івано-Франківськ) близько шести тисяч років тому.
ВИСТАВКОВА ВІТРИНА – «ШЛЯХ ДО ДЖЕРЕЛ»
Тут представлені якісні цифрові копії писемних джерел про Крехівці: від першої відомої донедавна письмової згадки про Крехівці 1441 р. – до більш ранніх джерел 1427 р. Відтворено шлях їх пошуку: від публікацій в історіографії – до віднайдення нових документів. Цінним для Крихівців є копія документу з Центрального державного історичного архіву України у Львові – із фонду Галицького гродського суду 1619 р., де згадуються Крехівці як новозасноване/новоутворене містечко.
ВИСТАВКОВА ВІТРИНА «ВІДЛУННЯ БАТАЛІЙ»
Тут представлено джерела та артефакти Першої світової війни: головний убір усусів із автентичною кокардою, відзнака крехівецьких уланів – учасників відомої Крехівецької битви, фляга австрійського вояка 1915 року, гільзи й патрони часів Великої війни, штик від російської гвинтівки «трьохлінійки», карти, світлини та ін.
ВИСТАВКОВА ВІТРИНА «ЦЕ БУВ ЗРАЗОК»
Експозиція із назвою за цитатою Я. Грицака про український громадський рух 1919–1939 рр. У виставковій вітрині за допомогою світлин наочно представлено розвій життя громади: сцени із вистав драматичного гуртка та зібрання хору товариства «Просвіти», участь у дефілядах членкинь
«Союзу українок» та багато інших. Також є оригінальні свідоцтва про освіту та фінансові документи крихівчан 1920–1930- років та ін.
ВИСТАВКОВА ВІТРИНА «РЕПРЕСОВАНИЙ ЦВІТ»
Експозиція присвячена репресованому поколінню крихівчан двадцятиліття 1939–1959-х. Представлені у ній артефакти: документи та фото репресованих, альбоми із заслання, привезені з далекого Сибіру із засушеними… квітами, пелюстки яких не зламано (!), засвідчують, що влада може репресувати, але зламати красу, як і душу українців, їй не вдалося
ТЕМАТИЧНИЧНІ ЕКСПОЗИЦІЇ МУЗЕЮ – (ЗАЛИ № 2, 3, 4)
ЕКСПОЗИЦІЯ
«НАША СВЯТА КРЕХІВЕЦЬКА ЗЕМЛЯ: ДАВНІ САКРАЛЬНІ МІСЦЯ
та ДУХОВНІ ОСЕРЕДКИ СЬОГОДЕННЯ»
ЕКСПОЗИЦІЯ «СИМВОЛИ ГРОМАДИ»
ЗАЛА № 3
«ІМЕНА, ВПИСАНІ В ІСТОРІЮ КРИХІВЦІВ»
Експозиції присвячені непересічним особистостям, пов’язаним із Крихівцями – іменам, які вписані не лише в історії Крихівців, але й Галичини та України загалом – Креховецьким-Княгиницьким, Ісаївим, Мидловським, Загайкевичам, Дівничам, крихівецьким вонам АТО/ООС і талантам крихівецької землі та ін.
ЗАЛА № 4 (мінізал) –
«КРИХІВЕЦЬКА СВІТЛИЦЯ» ЗБІРКА «ЕТНОГРАФІЯ»
ЗБІРКА «ФОТОДОКУМЕНТИ»
Режим роботи членів музейної ради (на волонтерських засадах): вівторок – субота: 13.00–19.00,
тел.: 050-087-93-77 (Оксана Петрівна Малик – голова музейної ради) 066-493-75-69 (Любов Михайлівна Соловка – директор музею).
Час відвідування музею групами та проведення екскурсій необхідно узгоджувати заздалегідь за конт. тел.: 066-493-75-69 (Любов Михайлівна Соловка).
Після закінчення каденції останнього депутатського корпусу Крихівецької сільської ради, підтримка функціонування та розвитку громадського музею лягла на плечі громади й громадських інституцій, які в ній створені, а також депутатів, які представляють громаду в Івано-Франківській міській раді.
На цей час музей залишився без фінансування, в ньому відсутня будь-яка оргтехніка, що не дозволяє розпочати заплановані роботи:
- зі створення фото- й відеоархіву,
- оцифрування експонатів та фондів,
- створення віртуального музею та відеоробіт із популяризації фондів закладу та ін.
Для всіх, хто має бажання підтримати музей, повідомляємо рахунок: ГО «Крихівецька громада: минуле й майбутнє»
ЄДРПОУ 44127898,
р/р UA213366770000026000052559641 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК»
(з позначкою – «пожертва на музей») Читати далі