Музей

ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНИЙ МУЗЕЙ ГРОМАДИ КРИХІВЦІВ

площа Двір, 1, с. Крихівці, 76493, Україна, тел. 066-493-75-69, e-mail: krgrorg@gmail.com

Форма власності – громадська.

Засновник, власник – громада Крихівців, Крихівецька сільська рада VII демократичного скликання.

Підпорядкування – Управління культури, національностей та релігій Івано-франківської обласної державної адміністрації, Департамент культури Івано-Франківської міської ради.

Короткі історичні відомості.

Питання про необхідність створення музею Крихівців порушувалось ще на початку 1990-х, але реальна робота розпочалась лише у 2016 р. і проводилась протягом 2016–2019 рр. Л. М. Соловкою (в рамках збору матеріалів для написання літопису з історії та сьогодення Крихівців), завідувачем бібліотекою-філією с. Крихівці О. П. Малик та директором Народного дому с. Крихівці І. П. Маликом (задля збереження та збору артефактів етнографії). У процесі реалізації програми зі створення музею зібраний у 2016–2019 рр. матеріал був опрацьований та ліг в основу перших експозицій. За ініціативи сільського голови М. Гаргата та за участі представників Крихівецької сільської ради, органів освіти й культури, які діють на території села (Народного дому, бібліотеки, школи) відбулася розширена нарада з питання створення музею, на якій було затверджено профіль музею (історико-етнографічний) та обрано ініціативну групу (протокол № 1 від 01.06.2020). На відповідній нараді 10.06.2020 (протокол № 2) затверджено розроблену краєзнавцем Л. Соловкою програму створення музею, створено музейну раду та обрано Л. Соловку (співавтора літопису «Крихівці/Крехівці: коріння, що воскрешає, оживляє, творить» та редактора вісника виконкому Крихівецької сільської ради «Крихівецька родина») відповідальною за створення експозиції музею. На основі рішення сесії Крихівецької сільради № 5-70/2020 від 30.06.2020 Л. Соловці було доручено впродовж липня – вересня 2020 р. створити експозицію музею відповідно до тематико-експозиційного плану, затвердженого музейною радою (протокол № 1 від 20.06.2020). Рішення № 48-71/2020 «Про створення Історико-етнографічного музею громади Крихівців» прийнято на 71-й сесії депутатів Крихівецької сільської ради VII демократичного скликання 10.07.2020. Урочисте відкриття й освячення експозиції музею відбулося 11.10.2020. Завершення процесу створення музею остаточно закріплено рішеннями 76-ї сесії Крихівецької сільської ради «Про виділення приміщення під музей» № 1-76/2020 від 25.11.2020, «Про затвердження директора і відповідального за фонди музею» № 2-76/2020 від 25.11.2020 (директором музею призначено Любов Соловку, відповідальною за фонди – О. П. Малик), «Про затвердження уніфікованого паспорту Історико- етнографічного музею Крихівців» № 3-76/2020 від 25.11.2020.

Структура музею.

Станом на 25.11.2020 музей складається з одного приміщення, в якому наявні історичний, етнографічний і тематичні напрямки експозиції та фонди. У майбутньому планується розширення структури та меморіалізація об’єктів нерухомості історико-культурної спадщини громади та створення музейного комплексу у складі: меморіального комплексу «Борцям за волю України», старого цвинтаря-некрополя, колишнього будинку «Просвіти» та території, яка належала громаді і де був побудований парафіяльний дім.

Керівний склад музею.

Директор – Соловка Любов Михайлівна – співавтор літопису «КРИХІВЦІ/КРЕХІВЦІ: коріння, що воскрешає, оживляє, творить» (Івано-Франківськ: Фоліант, 2020; 784 с.), редактор газети виконкому Крихівецької сільської ради «Крихівецька родина» – історик-джерелознавець, член Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, лауреат Премії імені академіка Петра Тронька Національної спілки краєзнавців України (2020), лауреат Літературно- мистецької премії імені Леся Мартовича (2018).

Відповідальна за фонди – Малик Оксана Петрівна – завідувач бібліотеки-філії № 9 Івано-Франківської міської централізованої бібліотечної системи, співавтор розділу «Розвиток культури: спади та піднесення. Історія бібліотечної справи»

Персонал музею 2.

Нерухомі пам’ятки історії та культури в складі музею: 4 об’єкти нерухомості (меморіальний комплекс «Борцям за волю України», старий цвинтар-некрополь, колишній будинок «Просвіти», територія, яка належала громаді і де був побудований парафіальний дім).

Музейне приміщення пристосоване (1 кімната, 37 кв. м). Технічний стан будівель:

  • стан кімнати-музею – належний
  • приміщення колишнього будинку «Просвіти» та резиденції крихівецьких парохів – аварійні;
  • територія старого цвинтаря-некрополю потребує дослідження, з метою виявлення нових поховань відомих осіб, благоустрою, реконструкції старих пам’ятних знаків та встановлення нових видатним особам;
  • територія меморіального комплексу «Борцям за болю України» потребує постійного нагляду та проведення робіт із благоустрою, встановлення нових меморіальних плит із закарбуванням нових імен загиблих.

Підключена охоронно-пожежна сигналізація. Технічне оснащення – відсутнє.

Фонди музею:

  1. Загальна кількість одиниць збереження – 551.
  2. Кількість музейних предметів основного фонду – 551.
  3. Кількість музейних предметів, що входять до Державного Реєстру національного культурного надбання. (Кількість експонатів, що мають виняткову культурну та історичну цінність). – Експонати ще потребують додатково вивчення й дослідження.

ЕКСПОЗИЦІЙНІ РОЗДІЛИ: ЗАЛА № 1

«КРИХІВЦІ/КРЕХІВЦІ: ШІСТЬ ТИСЯЧОЛІТЬ ІСТОРІЇ».

Експозицію розміщено в основній кімнаті музею з лівого боку, Експозиція включає 9 інформаційних стендів та 6 виставкових вітрин (експозиційна площа 10 кв. м).

ЕКСПОЗИЦІЇ У ВИСТАВКОВИХ ВІТРИНАХ зали № 1

«КРИХІВЦІ/КРЕХІВЦІ: ШІСТЬ ТИСЯЧОЛІТЬ ІСТОРІЇ»

Експозиції у виставкових вітринах доповнюють історичний блок музею та літопис Крихівців. У зв’язку з невеликою площею, вони – тематичні та в майбутньому будуть оновлюватися.

ВИСТАВКОВА ВІТРИНА – «СКАРБИ ДАВНИНИ»

Тут представлені експонати зі збірки «АРХЕОЛОГІЯ», а саме – археологічні знахідки доби неоліту. Серед них – крем’яні знаряддя праці (зернотерка, відбійники та ін.), а також фрагменти трипільської кераміки. Експозиція цінна тим, що підтверджує проживання людей на теренах Крихівецької гміни, а нині – обласного центру (в районі колишньої цегельні, а тепер – житлового масиву «Липки», м. Івано-Франківськ) близько шести тисяч років тому.

ВИСТАВКОВА ВІТРИНА – «ШЛЯХ ДО ДЖЕРЕЛ»

Тут представлені якісні цифрові копії писемних джерел про Крехівці: від першої відомої донедавна письмової згадки про Крехівці 1441 р. – до більш ранніх джерел 1427 р. Відтворено шлях їх пошуку: від публікацій в історіографії – до віднайдення нових документів. Цінним для Крихівців є копія документу з Центрального державного історичного архіву України у Львові – із фонду Галицького гродського суду 1619 р., де згадуються Крехівці як новозасноване/новоутворене містечко.

ВИСТАВКОВА ВІТРИНА «ВІДЛУННЯ БАТАЛІЙ»

Тут представлено джерела та артефакти Першої світової війни: головний убір усусів із автентичною кокардою, відзнака крехівецьких уланів – учасників відомої Крехівецької битви, фляга австрійського вояка 1915 року, гільзи й патрони часів Великої   війни, штик від російської гвинтівки «трьохлінійки», карти, світлини та ін.

ВИСТАВКОВА ВІТРИНА «ЦЕ БУВ ЗРАЗОК»

Експозиція із назвою за цитатою Я. Грицака про український громадський рух 1919–1939 рр. У виставковій вітрині за допомогою світлин наочно представлено розвій життя громади: сцени із вистав драматичного гуртка та зібрання хору товариства «Просвіти», участь у дефілядах членкинь

«Союзу українок» та багато інших. Також є оригінальні свідоцтва про освіту та фінансові документи крихівчан 1920–1930- років та ін.

ВИСТАВКОВА ВІТРИНА «РЕПРЕСОВАНИЙ ЦВІТ»

Експозиція присвячена репресованому поколінню крихівчан двадцятиліття 1939–1959-х. Представлені у ній артефакти: документи та фото репресованих, альбоми із заслання, привезені з далекого Сибіру із засушеними… квітами, пелюстки яких не зламано (!), засвідчують, що влада може репресувати, але зламати красу, як і душу українців, їй не вдалося

ТЕМАТИЧНИЧНІ ЕКСПОЗИЦІЇ МУЗЕЮ – (ЗАЛИ № 2, 3, 4)

ЕКСПОЗИЦІЯ

«НАША СВЯТА КРЕХІВЕЦЬКА ЗЕМЛЯ: ДАВНІ САКРАЛЬНІ МІСЦЯ

та ДУХОВНІ ОСЕРЕДКИ СЬОГОДЕННЯ»

 

ЕКСПОЗИЦІЯ «СИМВОЛИ ГРОМАДИ»

 ЗАЛА № 3

«ІМЕНА, ВПИСАНІ В ІСТОРІЮ КРИХІВЦІВ»

Експозиції присвячені непересічним особистостям, пов’язаним із Крихівцями – іменам, які вписані не лише в історії Крихівців, але й Галичини та України загалом – Креховецьким-Княгиницьким, Ісаївим, Мидловським, Загайкевичам, Дівничам, крихівецьким вонам АТО/ООС і талантам крихівецької землі та ін.

ЗАЛА № 4 (мінізал) –

«КРИХІВЕЦЬКА СВІТЛИЦЯ» ЗБІРКА «ЕТНОГРАФІЯ»

ЗБІРКА «ФОТОДОКУМЕНТИ»

 

Режим роботи членів музейної ради (на волонтерських засадах): вівторок – субота: 13.00–19.00,

тел.: 050-087-93-77 (Оксана Петрівна Малик – голова музейної ради) 066-493-75-69 (Любов Михайлівна Соловка – директор музею).

Час відвідування музею групами та проведення екскурсій необхідно узгоджувати заздалегідь за конт. тел.: 066-493-75-69 (Любов Михайлівна Соловка).

Після закінчення каденції останнього депутатського корпусу Крихівецької сільської ради, підтримка функціонування та розвитку громадського музею лягла на плечі громади й громадських інституцій, які в ній створені, а також депутатів, які представляють громаду в Івано-Франківській міській раді.

На цей час музей залишився без фінансування, в ньому відсутня будь-яка оргтехніка, що не дозволяє розпочати заплановані роботи:

  • зі створення фото- й відеоархіву,
  • оцифрування експонатів та фондів,
  • створення віртуального музею та відеоробіт із популяризації фондів закладу та ін.

Для всіх, хто має бажання підтримати музей, повідомляємо рахунок: ГО «Крихівецька громада: минуле й майбутнє»

ЄДРПОУ 44127898,

р/р UA213366770000026000052559641 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК»

(з позначкою – «пожертва на музей») Читати далі

Новини рубрики
Ділимося досвідом створення музею! 

Цвіт нації намагались знищити різні режими: радянський, нацистський, а нині рашистський, але їм не дано втямити, що дух нації незнищенний. Дбаємо про спадщину, ділимося досвідом створення музею.

7 лютого 2024 року до крихівецького музею завітала завідувачка бібліотеки-філії с. Добровляни Любов Іванівна Бурковська. Народний університет громад ім. Петра Ісаїва щиро вдячний за фото з родинних архівів добровлянців, за усні свідчення про долю родин! Разом пишемо історію!

Див.: https://m.facebook.com/groups/155287023096358/

Капелани завітали до Крихівецького старостинського округу
25 січня 2024 року у Крихівецькому старостинському окрузі відбулася неочікувана, але дуже приємна, тепла й душевна зустріч. До округу завітали капелани 10-ї Окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» о. Руслан Матвієнко о. Михайло Возняк о. Андрій Верес. Неймовірно приємно було приймати таких гостей-відвідувачів і в музеї. Та бачити як горять їх очі від таємниць історії. Очі, які навіть після всього побаченого й пройденого на найважчих бойових шляхах війни ще з 2014-го, не втратили вогника щирої зацікавленості історичним минулим. Із нетерпінням чекаємо на нові зустрічі та свідчення! З Богом до Перемоги!
День волонтера у Крихівцях

650 днів війни ми йдемо пліч-о-пліч. У Міжнародний день волонтера дякуємо нашим славним ЗСУ за те, що Україна стоїть і бореться, активним волонтерам Громадської організації «Крихівецька громада: минуле й майбутнє», «КРІХ КРЕС», Франко-Українській Асоціації «Ідеї без кордонів» – за те, що спільними зусиллями ми тут в тилу намагаємося робити все, що в наших силах, щоб щодня дбати про воїнів. Отримані відзнаки: нагрудний знак Головнокомандувача Збройних Сил України «За сприяння війську», грамота «Разом до Перемоги», яку офіцер Цивільно-військового співробітництва оперативного командування «Захід» Віталій Савойський вручив нам напередодні, – хвилюючі, надихають йти стійко й разом до наближення омріяної Перемоги!!!

Екскурсанти завітали до етнографічного музею громади Крихівців

20 жовтня 2023 року в Історико-етнографічний музей громади Крихівців завітали екскурсанти з Центру патріотичного виховання учнівської молоді ім. Степана Бандери — учні 6-го класу ліцею №21. Для них було проведено екскурсію «Тут все починалося…», причому не тільки в стінах музею, але й на терені громади.

Див.: https://m.facebook.com/groups/155287023096358/

Візит родини першого голови Крихівецької сільської ради Богдана Яновського
У Крихівцях приємна подія – незважаючи на війну, до нас завітала родина першого голови Крихівецької сільської ради Богдана Яновського.
Приємні події, спіралі вистражданої історії, як і боротьба, продовжуються.
Богдана Яновського як станичного ОУН в Крихівцях та надрайонного провідника ОУН Лисецького району радянська влада розстріляла в 1941-му… Йому було лише 35…
Онук, названий на честь діда Богданом, нині мужньо живе у Харкові, який рашисти несамовито бомблять. Пан Богдан Яновський-молодший, незважаючи на проблеми зі здоров’ям навідріз відмовляється виїжджати з України, навіть більше – приїхав на малу батьківщину, віддати шану землякам і пам’яті родині.
Богдана Яновського-старшого 14.10.2022 було нагороджено (посмертно) найвищою пластовою нагородою у світі – Залізним Пластовим Хрестом. У 2022-му нагороду отримав друг сім’ї Ярослав Роздільський. А нині онук голови – Богдан Яновський разом із своєю донькою (правнучкою голови) – п. Лесею урочисто передали нагороду на зберігання до Історико-етнографічного музею громади Крихівців та вручили старості Надії Фотуймі. Щиро вдячні за цінний експонат для експозиції!!!
Крихівецька громада провела благодійний ярмарок!

4 червня 2023 року Крихівецька громада вкотре провела благодійний ярмарок! Дякуємо всім, хто долучився до збору коштів для підтримки ЗСУ!

Див.: https://m.facebook.com/groups/343873475968193/

ЗЕЛЕНІ СВЯТА – ЦЕ ЧАС ВШАНУВАТИ ВСІХ БОРЦІВ ЗА ВОЛЮ ЗА УКРАЇНУ

ЗЕЛЕНІ СВЯТА – ЦЕ ЧАС ВШАНУВАТИ ВСІХ БОРЦІВ ЗА ВОЛЮ ЗА УКРАЇНУ

П’ятниця, 02.06.2023

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТРАДИЦІЯМИ. Перегляд фільму «ЗЕЛЕНІ СВЯТА НА ТЕРЕНАХ: освята могил і капличок, вінки до могил полеглим за волю України, зеленосвяточні походи, екзорцизми полів» (Історико-етнографічний музей громади Крихівців, 20. год.) https://www.youtube.com/watch?v=nUPfcoHoA6U&t=3396s

Організаційна зустріч (світлиця «Кріх КРЕС», відп. – Любов Соловка, 066-493-75-69).

Субота, 03.06.2023

ПЛЕТІННЯ ЖИВИХ ВІНКІВ (світлиця «Кріх КРЕС», площа Двір, 1, 1-й поверх, з 10 год., відповідальні: Ольга Генза (членкиня «Кріх КРЕС» та музейної ради, викладач історії Крихівецького ліцею), Петро Малик (учень 9-го класу Крихівецького ліцею, член гуртка екскурсоводів музею), Володимир Цуканов (завгосп адмінприщення староства). ВІДГУКНІТЬСЯ НА ЗАПРОШЕННЯ!!! Раді будемо крихівецькій молоді, а особливо тим, то знайшов прихисток у Крихівцях та прагне ознайомитися з традиціями краю.

Неділя, 04.06.2022

10.00 БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ у Храмі Успіння Пресвятої Богородиці (парох – о.-м. Володимир Чорній, сотрудник о.Микола Мазурик).

БЛАГОДІЙНИЙ ЯРМАРОК на ЗСУ.

ПАНАХИДА ТА ОСВЯЧЕННЯ МОГИЛ НА КРИХІВЕЦЬКОМУ КЛАДОВИЩІ БАБИНЕЦЬ

Понеділок, 05.06.2023

09.00 БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ у Храмі Успіння Пресвятої Богородиці.

ПОКЛАДАННЯ ВІНКІВ НА МЕМОРІАЛЬНОМУ КОМПЛЕКСІ «БОРЦЯМ ЗА ВОЛЮ УКРАЇНИ» ВІД ВСІХ УСТАНОВ ТА ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ КРИХІВЦІВ: адміністрації Крихівецького старостинського округу, Крихівецького ліцею, дитсадка «Котигорошко»; Народного дому с. Крихівці, бібліотеки-філії № 9 Івано-Франківської МЦБС, с. Крихівці, Громадського формування з охорони громадського порядку, Історико-етнографічного музею громади Крихівців, ГО «Крихівецька громада: минуле й майбутнє», ГО «Крихівецька спілка добровольців, інвалідів, волонтерів та учасників АТО», Футбольного клубу «КРИХІВЦІ» ЗАПРОШУЄМО керівників та представників від організацій

МОЛЕБЕНЬ ЗА ВСІХ, ХТО ВІДДАВ ЖИТТЯ У БОРОТЬБІ ЗА ВОЛЮ, НЕЗАЛЕЖНІСТЬ, ТЕРИТОРІАЛЬНУ ЦІЛІСНІСТЬ УКРАЇНИ. До участі ЗАКЛИКАЄМО мешканців, працівників установ та парафіян всіх храмів на теренах Крихівців: Успіння Пресвятої Богородиці (парох – о.-м. Володимир Чорній), Святих Кирила й Методія (парох – прп. о. Йосафат Бойко, ВС), Всіх Святих (адміністратор – прот. о. Євген Андрухів).

ПАНАХИДА ТА ОСВЯЧЕННЯ МОГИЛ НА КРИХІВЕЦЬКОМУ НЕКРОПОЛІ (вул. 22 Січня). Поминальні молитви за померлих крихівчан та крихівецьких парохів, похованих на некрополі.

До Крихівецького старостинського округу завітав старший лейтенант Віталій Савойський

23 лютого 2023 року до Крихівецького старостинського округу з передової завітав бойовий офіцер – начальник групи цивільно-військового співробітництва 109-го ОГШ батальйону 10-ї Окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» старший лейтенант Віталій Савойський. У знак подяки округу офіцер вручив прапор бригади старості Надії Фотуймі. Також діти, що виготовляють окопні свічки, отримали в подарунок за свою працю ліхтарики й прапори легендарної 10-ки.

Офіцер Віталій Савойський нагороджений відзнакою Головнокомандувача ЗСУ «Сталевий Хрест» (2022), орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира ІІ ступеня (2022), нагрудним знаком 10-ї Окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс», орденом «Лицарський Хрест», медалями «За заслуги перед Прикарпаттям», «Доблесть Прикарпаття», «За бойову звитягу», відзнаками міського голови Івано-Франківської МТГ «За честь і звитягу» ІІ і ІІІ ступенів, медаллю керівника Торецької міської цивільної адміністрації Бахмутського району до 30-ліття Незалежності та ін.

ПРО ТРАДИЦІЇ «КРИХІВЕЦЬКОЇ МАЛАНКИ»

Тішить, що 13 січня 2023 р. у світлиці краєзнавців та народознавців «Кріх КРЕС» та в стінах Історико-етнографічного музею громади Крихівців звучала коляда та віншування. А ще більше тішить, що до нас завітало юнацтво з Крихівецького ліцею – учасники гуртка «Історичне краєзнавство» ІФЦТКУМ під керівництвом Ольги Михайлівни Гензи-Коретчук. У рамках «Зимової школи» виховний захід, присвячений традиціям та звичаям театрального дійства «Маланка», був проведений у стінах світлиці. А найбільше нас втішило те, що дізнавшись більше про традиції, молодь пообіцяла на наступний рік відтворити неповторну, автентичну та історичну «Крихівецьку Меланку» та навіть обрали «Березу» і почали ділити ролі. Дякуємо ЗСУ, що діти можуть мирно колядувати у Різдвяний час, мріяти, будувати плани, берегти традиції. Із нетерпінням чекаємо Перемоги та театралізованого дійства наступного року.

Див.: https://www.facebook.com/groups/155287023096358/

Крихівецькі ліцеїстки – кращі краєзнавці позашкілля

Щиро вітаємо учениць Крихівецького ліцею, учасниць гуртка «Історичне краєзнавство» ІФЦТКУМ (під керівництвом Ольги Михайлівни Гензи-Коретчук) Софію Овсянецьку та Юлю Івасечко зі здобуттям ІІ місця на конкурсі «Кращий краєзнавець позашкілля – 2022» у номінації «Співанки мого краю» з роботою «Особливості святкування Маланки у Крихівцях». Гурток є взірцем того, як необхідно не занепадати духом, а берегти й популяризувати традиції, навіть у складні часи. Плідна співпраця гуртка ліцею з колективом народознавців та краєзнавців «Кріх КРЕС» приносить свої плоди! А щодо «Крихівецької Меланки» ще раз підкреслюємо, що її оригінальність саме в самобутньому історично-соціальному сценарії.

Див.: https://www.facebook.com/groups/155287023096358/