Пошта
Відділення поштового зв’язку с. Крихівці
Івано-Франківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта»
Адреса | с. Крихівці, площа Двір, 1 |
Індекс | 76493 |
Контактний телефон | 0 800 300 545 |
Завідувачка | Любов Іванівна Ковбас |
Графік роботи | Вівторок – п’ятниця – 09.00-17.30
Субота – 09.00-16.30 Обід – 13.00-14.00 |
Відділення поштового зв’язку Крихівці є структурним підрозділом Івано-Франківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку АТ «Укрпошта». АТ «Укрпошта» – єдиний національний оператор поштового зв’язку України.
Відділення зв’язку надавало й надає всі послуги поштового зв’язку: відправка посилок, листів, переказів, оформлення передплат газет і журналів, оплата комунальних послуг.
Колектив пошти завжди був маленький, але готовий допомогти кожному крихівчанину. У негоду й холод листоноші поспішали до кожної оселі, щоб вчасно доставити листи, періодику – свіжі газети та журнали.
Іванна Іванівна Влашин, яка пропрацювала на пошті більше десяти років, саме у важких 1940–1950-х, пригадує, як після війни дуже складно було там працювати. За пресою листоноші самі повинні були їхати в районний центр – Лисець. Не раз доводилося самотужки добиратися до райцентру й назад, якщо не було дорогою попутної фіри. І поверталися пішки з важкими сумками з пресою на руках.
А в радянські часи люди читали пресу. Кожна хата виписувала по 5–6 газет, плюс журнали. Тому розносити пошту по віддалених у різних напрямках куточках села – було справою нелегкою. З важкою ношею щодня доводилось долати пішки багато кілометрів. Працювала разом із репресованою Ткачук Ганною Іванівною (Кальмуцькою), яка була листоношею більше двадцяти років.
Спочатку пошта розміщувалась у районі комплексу нинішнього «Карітасу» – у будинку, де за польської влади був постерунок поліції.
Згодом поштове відділення перенесли у приміщення, в якому за Польщі був магазин, а в будинку колишнього постерунку відкрили одне з 4-х приміщень школи та шкільну бібліотеку.
У 1965 р. начальником поштового відділення був Нагорняк, листоноші –Струк і Ганна Цінник (з дому Ткачук). На листонош, крім доставляння щоденної періодичної преси, пенсій, були покладені ще й обов’язки підписки. Листонош постійно не вистачало, тому й не дивно, що були перебої зі своєчасним врученням газет. І на листонош, які й так працювали, збиваючись з ніг, щоб у будь-яку погоду доставити їх щоденно навіть у найвіддаленіші куточки села, ще й надходили скарги.
Багаторічним начальником Крихівецького поштового відділення пропрацювала в 1966–1985 рр. Тереза Михайлівна Яковів. Вона зуміла так налагодити роботу поштового відділення, що в 1971-му, наприклад, відділення за всіма показниками займало одне з перших місць у районі. У виступі представника районного відділення зв’язку 30 серпня 1972 р. на сесії депутатів Крихівецької сільради при розгляді питання «Про роботу відділення зв’язку» зазначалось: «Крихівецьке відділення зв’язку є одним із кращих в районі».
Все це досягалося невтомною, часом непосильною працею листонош, які навіть при великій нормі – 15 кг, носили сумки з пресою по 20–22 кг. У 1980-х роках листоношами працювали Щерба М. М., Дубницька В., Корчевич М. С. Поштове відділення й далі перебувало в тісному, мінімально пристосованому для нього приміщенні.
Документи 1980-років, зокрема за 1986-й, відверто свідчать, що відділення зв’язку працювало в геть критичному стані: дах протікав, несправна, скручена дротом (!!!) пічка в єдиному «офісному» приміщенні, де була вся кореспонденція, пенсії та ін. А дирекція міського поштамту другий рік поспіль зволікала з проведенням ремонту.
У лютому 2007 р. під поштове відділення було облаштовано три кімнати по вул. 22 Січня, 218а.
І лише в 2009-му, завдяки зусиллям тодішнього голови села В. М. Влашина, працівники пошти переступили поріг нового поштового відділення зв’язку, яке перенесли в реконструйоване приміщення старої школи.
Завдяки зусиллям Крихівецької сільської ради сьомого демократичного скликання (голова – М. М. Гаргат) та відкриттю в 2016 р. адміністративного центру Крихівців на площі Двір, 1, поштове відділення, для зручності крихівчан, перенесено в приміщення цього адміністративного центру. А у звільненому приміщенні пошти зроблено ремонт і покращено умови для Крихівецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини.
Родинну традицію праці на пошті продовжила невістка Влашин Іванни Іванівни – Дарія Михайлівна Влашин, яка була начальником Крихівецького відділення зв’язку в 2009–2012 рр. І вже як досвідчений працівник сфери зв’язку перейшла на посаду начальника відділення зв’язку № 26 м. Івано-Франківська (2012 –2016 рр.), а з 2016-го працює заступником начальника центрального поштового відділення № 18.
До 2017 р. включно відділення очолювала Оксана Василівна Ленчук, листоношами працювали Марія Чміль, Ольга Човган, Марія Гуменюк.
У 2018 р. відділення очолила Оксана Василівна Скрипник, а листоношами працювали Марія Михайлівна Гуменюк, Ольга Олексіївна Човган та Ірина Миколаївна Дзібій.
У 2019–2020 рр. завідувачками були: Ольга Шевчук та Оксана Запоточна.
Із 2021 р. відділення очолила Любов Іванівна Ковбас. На сьогоднішній день листоношами працюють Марія Миколаївна Петрів, Ольга Олексіївна Човган та Ірина Миколаївна Дзібій.
Варто зауважити, що праця листонош у такому селі, як Крихівці є надзвичайно важкою. Село розбудовується територіально швидкими темпами, кількість населення невпинно зростає, і фактично становить понад 12 тисяч осіб, а кількість штатних одиниць листонош у відділенні залишилась незмінною ще з радянських часів – 3–3,5. Отримуючи мінімальну зарплату, працюючи день у день, фактично по декілька років без відпусток, вони продовжують нести свою важку ношу, творячи без пафосу тихий трудовий подвиг.
У час війни та пандемії обсяг роботи поштового відділення зріс у десятки разів, як і навантаження на працівників. Оскільки відправляються посилки з-за кордону, як від рідних, так і гуманітарна допомога. Також посилено доставляють посилки на схід і південь України, де їх потребують цивільні мешканці та військові.